Κύμη-Παναθηναϊκός

Τη 12η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες της Betshop Basket League πέτυχε το μεσημέρι της Δευτέρας ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, με 87-62 επί της Κύμης στη Χαλκίδα.

Με τον νεοαποκτηθή, Σον Κιλπάτρικ να κλέβει την παράσταση η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ξεπέρασε τις απουσίες της, ίσως και την κόπωση της προηγούμενης -διαβολο-εβδομάδας στη Euroleague και με σοβαρότητα έφυγε με άνεση νικητής από το κλειστό της Κανήθου, στη Χαλκίδα.

Παρά τις προθέσεις του Παναθηναϊκού να δείξει με το καλημέρα την υπεροχή του, η Κύμη στάθηκε πολύ ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο. Πίεσε στην άμυνα, όταν βρήκε την ευκαιρία έτρεξε το γήπεδο και μετά από δέκα λεπτά έχανε με μόλις ένα πόντο διαφορά, 18-19 με καλή ισορροπία εντός κι εκτός ρακέτας.

Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που χτύπησε κυρίως από το ζωγραφιστό κι είχε 0/4 τρίποντα.

Ο Σον Κιλπάτρικ έκανε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους 12 από τους 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Τα πρώτα 3:09 συμμετοχής του στην α’ περίοδο, άλλωστε, έμοιαζαν αναγνωριστικά, έχασε δύο τρίποντα κι έβαλε ένα drive αλλά στη συνέχεια πήρε “μπροστά”.

Με γρήγορη εκτέλεση έφτασε πολύ γρήγορα τους 14 πόντους οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στη μεγαλύτερη διαφορά, 11 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (46-35).

Πλην του σταθερού Κρις  Χόρτον, ο Ουάσινγκτον μπήκε στην εξίσωση για την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσφέροντας κάποιες λύσεις, αλλά το ζήτημα των γηπεδούχων στη β’ περίοδο ήταν η άμυνά τους που δέχθηκε 27 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε θεαματικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ποιότητα του Παναθηναϊκού έκανε τεράστια διαφορά. με 27-10 επιμέρους σκορ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 73-45 με τον Σον Κιλπάτρικ να έχει φτάσει ήδη στους 20 πόντους!

Ασφαλώς οι προπονητές των δύο ομάδων εστίασαν σε δοκιμές στη συνέχεια, δοκίμασαν πρόσωπα, σχήματα, ζευγάρια παικτών για τη δύσκολη συνέχεια ο καθένας στον τομέα του.

Άλλωστε η μεν Κύμη περιμένει την προσθήκη του Ματ Γουίλιαμς, νέου της Αμερικανού που ήταν στο γήπεδο αλλά δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, αλλά θα παίξει με τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα του β’ γύρου.

Παράλληλα θα ενισχυθεί με έναν ακόμα παίκτη ώστε να καλύψει το χαμένο έδαφος και να διεκδικήσει την παραμονή της.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, δίχως του Νικ Καλάθη, Κιθ Λάνγκφορντ, Θανάση Αντετοκούνμπο, είχε το μυαλό του στο κρίσιμο ματς με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας για τη Euroleague, ήθελε να βάλει το συντομότερο τον Σον Κιλπάτρικ στο κλίμα της ομάδας και παράλληλα ο Ρικ Πιτίνο να δώσει λίγο παραπάνω χρόνο από όσο συνηθίζει στους Ίαν Βουγιούκα-Γιώργο Παπαγιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-46, 45-73, 62-87.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 13 (10 ριμπ., 4 κλ.), Σαγκς 7, Λιούις 12 (3), Τουντζιαράκης 3, Ουάσινγκτον 6, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Μαργέλης 2, Μαραγκός 8(1), Στυλιανού 4, Μητσιμπόνας,

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 8, Παπαγιάννης 4, Λάσμε, Παπαπέτρου 6 (6 ριμπ.), Παππάς 7, Γκιστ 4, Βουγιούκας 9, Καλαϊτζάκης 7, Λεκαβίτσιους 9 (1/5 τριπ., 5 ασίστ), Κιλπάτρικ 20 (4), Λοτζέσκι 5 (1 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασ.), Μήτογλου 8 (6 ριμπ.).