ANGT, Ολυμπιακός - Μαλαγα 75-88
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μάλαγα με 75-88, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του “Adidas Next Generation Tournament”. Στις 15:00 οι “ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίσουν την Τσιμπόνα.

Τα ψηλά κορμιά της Μάλαγα δημιούργησαν σοβαρότατα προβλήματα στους “ερυθρολεύκους”. Οι Ισπανοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (μάζεψαν 17 ριμπάουντ έναντι 6 του Ολυμπιακού πρώτο δεκάλεπτο), πίεσαν στην άμυνα οδηγώντας του παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη σε κακές επιλογές, ενώ στην επίθεση “χτύπησαν” στην ρακέτα και “έχτισαν” μια διαφορά 16π. (9-25 στο 10′). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε με περιφερειακά σουτ να “ροκανίσει” τη διαφορά (18-31 στο 13′), όμως, η Μάλαγα με πιεστική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου και με όπλο της την σταθερή υπεροχή της στα ριμπάουντ (14-33), πάτησε γκάζι και αύξησε τις αποστάσεις στους 25π. (24-49 στο 20′).

Στην επανάληψη η άμυνα ζώνης του Ολυμπιακού κράτησε άποντη την Μάλαγα για περίπου τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο η ελληνική ομάδα μείωσε στους 14π. (35-49). Με δύο σερί τρίποντα οι Ισπανοί ανέβασαν ξανά το δείκτη της διαφορά στους 20π. (35-55), όμως, οι “ερυθρόλευκοι” επέμειναν στη ζώνη, “έκλεισαν” την πάσα στους ψηλούς και μείωσαν στους 11π. (44-55). Οι περιφερειακοί της Μάλαγα, ωστόσο, “χτύπησαν” ξανά από τα 6.75μ. και συνέβαλαν τα μέγιστα ώστε να διατηρήσει η ομάδα τους τον έλεγχο (47-63 στο 29 και 61-76 στο 35′). Με ένα επί μέρους σκορ 8-2 οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη μείωσαν στους 9π. (69-78 στο 38), όμως, ο κορυφαίος παίκτης των τυπικά γηπεδούχων, Γιανίκ Νζόσα (24π., 14ρ.), ανέλαβε και πάλι δράση και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης με 26 πόντους.

28/12 Τόφας Μπούρσα – Βιλερμπάν 21:00

Στις 29/12 (την τελευταία μέρα του τουρνουά) οι δύο όμιλοι θα διασταυρωθούν ανάλογα με την τελική τους κατάταξη στην πρώτη φάση.

Δείτε τα highlights της πρώτης ημέρας του τουρνουά, που διεξάγεται στη Βαλένθια: