Η ακαδημία του γαλλικού ινστιτούτου αθλητισμού, INSEP, κατέκτησε το Adidas Next Generation Tournament της EuroLeague, στο Βαρέζε, καθώς στον τελικό νίκησε την Team Βαρέζε, του Βασίλη Σπανούλη με 71-41.

Το ANGT ολοκληρώθηκε την Κυριακή στην Ιταλία, με θριαμβεύτρια τη γαλλική ομάδα του INSEP, που κέρδισε το τουρνουά Βαρέζε και προκρίθηκε στο Final 4.

Με δυνατό τους σημείο την άμυνα, όπως σε όλο το τουρνουά, οι Γάλλοι κυριάρχησαν από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, όταν έκαναν επιμέρους σκορ 19-2!

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε 18-11 στο Α’ δεκάλεπτο, όμως το INSEP μείωσε 33-31 στο ημίχρονο και μετά “έσβησε τα φώτα” στους αντιπάλους του με το 19-2 του Γ’ δεκαλέπτου κι ενώ δέχτηκε, όλους κι όλους, οκτώ πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα τέσσερα παιχνίδια του τουρνουά, ο μέσος όρος παθητικού του INSEP ήταν οι μόλις 42 πόντοι ανά αγώνα!

Τα αποτελέσματα της Κυριακής

Θέσεις 7-8: Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 49-51

Θέσεις 5-6: Βαρέζε-Ουλμ 70-57

Θέσεις 3-4: Μπανταλόνα-Σαραγόσα 52-43

Τελικός: TEAM Βαρέζε-INSEP 41-71

ANGT Βαρέζε: Στον τελικό ο Σπανούλης, για τις θέσεις 7-8 ο Παναθηναϊκός

ANGT Βαρέζε: O Σπανούλης νίκησε με 75-43 τον Παναθηναϊκό! (vid & pics)

ANGT Βαρέζε: Πρεμιέρα με ήττα για τους Έφηβους του Παναθηναϊκού, 77-42 η Μπανταλόνα