Ο ΚΑΟΔ επέστρεψε στη Β’ Εθνική, καθώς νίκησε στον τελευταίο αγώνα των playoffs ανόδου την Κομοτηνή, με 71-64 την Κυριακή, στο σχεδόν γεμάτο “Δημήτρης Κραχτίδης”, από φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Ήταν ο τελευταίος τελικός ανόδου, από τον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, με το σκορ στις νίκες στο 2-2.

Ο ΚΑΟΔ είχε προβάδισμα σε όλον τον αγώνα, σε μεγάλο μέρος δε, με διψήφια διαφορά.

Έφτασε και στο +17, 51-34 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος, ενώ ήταν στο +16 (64-48) με 4,5 λεπτά για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Αν κι έμεινε άποντη για τα τελευταία δύο λεπτά, η ομάδα της Δράμας είχε τη διαφορά ασφαλείας (71-56) και τελικό 0-8 της Κομοτηνής, απλώς περιόρισε την έκταση της ήττας της.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 33-25, 52-39, 71-64

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ., Χατζημπαλίδης

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 10, Παπαπασχάλης, Στυλίδης 17, Γαϊτανίδης, Γρηγοριάδης, Γρούδος 9, Μπέσσας 7, Κουμλέλης 13, Καβαργύρης 6, Ραντοσάβλιεβιτς 9, Στεφανίδης.

Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Ζώτος 3, Χωματάς 3, Περρής 17, Μπίλιος 3, Αρχιμανδρίτης 9, Κουτσοβασίλης 6, Ναλμπάντης 2, Παπανδρεόπουλος 2, Χριστοφορίδης, Μάντιτς 12, Χαλήλ, Αβδάλας 4.

Στη Β’ Εθνική η Νήαρ Ηστ, 64-59 την ΚΑΠ με Κουπίδη στο τέλος!

Γ’ Εθνική: Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι των playoffs, ποιοι κέρδισαν από σήμερα την παραμονή