Χίμκι

Η Χίμκι Μόσχας νίκησε χάρη σε δύο βολές του Τζόρνταν Μίκι στο τέλος του αγώνα την Νταρουσάφακα με 85-84, για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, αποφεύγοντας μια οδυνηρή ήττα από την ουραγό της διοργάνωσης

Η Χίμκι θέλησε από την αρχή του αγώνα να δείξει ποιος θα είναι το αφεντικό στο παρκέ της Arena Mytishchi και ήδη από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με +5 (7-2). Βέβαια, η Νταρουσάφακα αντέδρασε άμεσα και πέρασε μπροστά αλλά όχι για πολύ.

Με το σκορ στο 14-14, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σημείωσε 16 πόντους και δέχθηκε μόλις 4 στα τελευταία 3:17 λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στους πάγκους τους με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12 (30-18).

Η Χίμκι με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο +14 (34-20), αλλά η Νταρουσάφακα γρήγορα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ. Με επιμέρους 23-7 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 43-41 και έδειξαν ότι έχουν ακόμα σφυγμό.

Κορυφαίοι μέχρι εκείνη τη στιγμή για τους Ρώσους ήταν ο Αντρέι Ζούμπκοβ και ο Ντι Μποστ με 8 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο πρώτος είχε ήδη περάσει κατά πολύ το μέσο όρο του στη σεζόν (1.3 πόντοι) και ήταν έτοιμος να πραγματοποιήσει μία βραδιά καριέρας.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η Χίμκι ανέβασε την υπέρ της διαφορά και προηγήθηκε και πάλι με 11 πόντους (60-49), 4:10 πριν την ολοκλήρωση της περιόδου.

Το παιχνίδι πήρε μία άγρια ομορφιά στα τελευταία λεπτά, καθώς η τουρκική ομάδα μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους (83-73) αλλά έτρεξε ένα σερί 11-0 και με καλάθι του Τζέρεμι Έβανς και πέρασε μπροστά (84-83), 7 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωσή του.

Η μπάλα από την επαναφορά πήγε στα χέρια του Τζόρνταν Μίκι (15 πόντοι), ο οποίος πήγε στη διείσδυση και κέρδισε φάουλ που τον έστειλε στις βολές. Από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” ο Αμερικανός φόργουορντ δεν ήταν άστοχος και με 2/2 έδωσε μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 85-84.

Η Χίμκι Μόσχας με τη νίκη ανέβηκε στο 5-9, ενώ η Νταρουσάφακα βυθίζεται ακόμα περισσότερο στο 1-13.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 45-43, 69-57, 85-84

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 19 (2), Κρόκερ 8 (1), Βιάλτσεφ 5 (1), Γκριν 4, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 6 (1), Μόνια, Γκουμπανόβ, Ζούμπκοβ 15 (2), Τζένκινς 8 (2), Τόμας 5, Μίκι 15 (1).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 13 (2), Κοσούτ, Ντεμίρ, Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου 5 (1), Σαβάς 2, Μπράουν 8 (2), Ντάγκλας 12 (1), Πέινερς 10, Έβανς 11 (1), Έρικ 13.