Η Λετονία συνέτριψε με 111-85 την Τουρκία το βράδυ της Πέμπτης, για τον όμιλο της Ελλάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Τούρκοι έπεσαν σε 2-3 και παραμένουν σε μεγάλους μπελάδες, κι ενώ υποδέχονται τη Σερβία την Κυριακή.

Η Λετονία έφτασε στο 4-1 και διατηρεί προβάδισμα πρόκρισης από μια από τις πρώτες θέσεις του ομίλου.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις ήταν απολαυστικός στο πρώτο μισό του αγώνα. Σε 12:34 συμμετοχής είχε 13 πόντους, είχε blocks (τελείωσε με 6!), αλλά είχε κι άλλους παίκτες στο πλευρό του.

Επαιξε συνολικά 22:08 κι είχε τελικό απολογισμό 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 blocks!

Ο Ντάβις Μπέρτανς πήρε τη σκυτάλη στο δεύτερο ημίχρονο με 14 από τους 17 πόντους του με 5/7 τρίποντα, ενώ ο Λόμαζ πρόσθεσε 15, κι ο Σμιτς 11.

Οι νικητές είχαν 20/35 τρίποντα!

Η Τουρκία έχασε κάθε επαφή με το σκορ στην τρίτη περίοδο, η άμυνά της ήταν αποκαρδιωτική κι οι Λετονοί έκλεισαν με “πάρτι” και μια πολύτιμη και συνάμα μεγάλη σε έκταση νίκη.

Για την ομάδα του Αταμάν ο Λάρκιν κι ο Οσμάν πέτυχαν από  15 πόντους, κι από 12 Χαζέρ και Οσμανί.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-47, 87-63, 111-85