Εφές-Ολυμπιακός

Το πλεονέκτημα έδρας στα play offs απομακρύνθηκε πια για τον Ολυμπιακό, που ηττήθηκε από την Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 75-65 το βράδυ της Πέμπτης (21/02) και πλέον απέχει ουσιαστικά τέσσερις νίκες από την τουρκική ομάδα!

Διότι στο τέλος ο Ολυμπιακός έχασε και τη διαφορά που είχε νικήσει στον αγώνα του ΣΕΦ (88-81) που σημαίνει ότι η τουρκική ομάδα υπερισχύσει στην ισοβαθμία, αν και ήδη του έχει φύγει στο 15-8 ρεκόρ, αφήνοντάς τον στο 12-11.

Ήταν η πέμπτη ήττα του Ολυμπιακού στους έξι τελευταίους αγώνες του και τέταρτη συνεχόμενη στη Euroleague. Δίχως τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο σκορ κι έμεινε πάλι χαμηλά. Είναι ενδεικτικό πως στις τέσσερις συνεχόμενες ήττες του, ο Ολυμπιακός έχει μέσο όρο 65 πόντους στην επίθεση, αν και στην αρχή του αγώνα έδειχνε να βρίσκει λύσεις.

Ο Μπριάντε Γουέμπερ με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ ανέλαβαν να φέρουν τον αγώνα σε ισορροπία, έπειτα από το κακό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας που έχανε 18-9 στο έκτο λεπτό. Μαζί με την καλή ομαδική άμυνα, ο Ολυμπιακός άφησε άποντη την ομάδα του Εργκίν Αταμάν για 6:22 (!) διάστημα στο οποίο σκόραρε 17 πόντους!

Ο Βεζένκοφ προσέφερε πολύτιμη βοήθεια σε αυτό το διάστημα, ως επιπλέον λύση που ήλθε από τον πάγκο.

Η Εφές αφυπνίστηκε, σταμάτησε να σουτάρει μόνο τρίποντα και με τη λήξη του ημιχρόνου προσπέρασε σε 36-35 μολονότι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ είχε βρεθεί στο υπέρ της 34-27 με 3:50 για την ανάπαυλα.

Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι πως συνέχισε νωθρά και στην τρίτη περίοδο, δεν είχε λύσεις στην επίθεση και σχεδόν καθόλου σκορ από τη ρακέτα.

Μόνο ο Γιάνις Στρέλνιεκς με προσωπικές ενέργειες κράτησε ζωντανή την ομάδα του στον αγώνα. Ο Λετονός πέτυχε 10 από τους 14 πόντους του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα κι η Εφές προηγήθηκε με 56-49 στην τρίτη περίοδο.

Κι εκεί που το ματς έδειχνε να ξεφεύγει από τα χέρια του Ολυμπιακού με το 62-51 των Τούρκων, ο Πρίντεζης πήρε προσπάθειες και έβαλε ξανά την ελληνική ομάδα στο κόλπο. Με 5:44 για τη λήξη μείωσε από τους 11 πόντους στους τρεις, 62-59 πετυχαίνοντας μαζεμένους τους πρώτους έξι πόντους τους στο παιχνίδι!

Οι Τούρκοι όμως απάντησαν με 6-0 σερί για το 68-59 και στο τέλος πήραν και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα με το τελικό +10, 75-65.

Ο Ολυμπιακός είχε 5/18 τρίποντα, αλλά και πλην του Πρίντεζη, δεν είχε σκορ από τους υπόλοιπους ψηλούς του ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και απέναντι στην πληρέστατη Εφές δύσκολα θα έπαιρνε κάτι καλύτερο με τέτοια παραγωγικότητα. Έκανε δε διπλάσια λάθη (15-7) χάνοντας πολύτιμες κατοχές που ενδεχομένως να του έδιναν περισσότερες επιθετικές επιλογές κι ανάσες.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 36-35, 56-49, 75-65