Με μεγάλο ”διπλό” ξεκίνησε την Euroleague η Μπασκόνια που απέδρασε με το 70-58 επί της Ζαλγκίρις από το Κάουνας. Πρωταγωνιστής ο Σιλντς με 19 πόντους, ακολούθησε ο Σενγκέλια με 13 απέναντι στους Λιθουανούς που ήταν σε κακή μέρα.

Η πρώτη περίοδος ήταν μια σκληρή ”μάχη” μεταξύ των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα, όμως στο 7′ ο Ουλανόβας έδωσε την πρωτοπορία στους Λιθουανούς και ο Λάντεϊλ σημείωσε το 17-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-19 χάρη σε προσπάθειες του Λεκαβίτσιους και των Σιλντς, Χένρι από την άλλη.

Τελευταία φορά που το συγκρότημα του Γιασικεβίτσιους ήταν μπροστά, συνέβη στο 12′ έπειτα από τρίποντο του Μιλάκνις για το 22-21. Ο Σιλντς δεν άργησε να… ανάψει και με 15 πόντους έστειλε στα αποδυτήρια του Βάσκους με 37-30. Το buzzer-beater του Γκριγκόνις έκλεισε το ημίχρονο μετά την πρώτη διψήφια διαφορά (37-27) στον αγώνα.

Με οδηγό το δεύτερο δεκάλεπτο, την άμυνα και την παράδοση (5-5 ρεκόρ στη Λιθουανία, 12-8 συνολικά η Μπασκόνια), το σύνολο του Περάσοβιτς έφτασε στο +12 με τον Φολ στο 23′, οι Ουλανόβας-Γκριγκόνις μείωσαν στους 6 και στο 29′ ο ΛεΝτέι με τρίποντο διαμόρφωσε το 50-46. Ο Τζάνινγκ έκλεισε την περίοδο στο 55-46.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να επιστρέψουν στον αγώνα, αλλά οι Βάσκοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους μετά και το 59-55 του Λάντεϊλ στο 32′. Οι Βιλντόσα και Σιλντς έγραψαν το 66-55 στο 34′ και ως το φινάλε σημειώθηκαν μόνο τρία καλάθια και μια βολή!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70