Ντέρικ Γουίλιαμς

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε στην EuroLeague ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 81-67 στην 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Τρίτη διαδοχική νίκη για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα μετά το Νοέμβριο του 2019!

Το σύνολο του Ράντονιτς πραγματοποίησε ένα υποδειγματικό πρώτο ημίχρονο, “άντεξε” στην πίεση της κατάμεστης “Zalgirio Arena” στο δεύτερο, και τελικά πέτυχε τη νίκη με 67-81, για να φτάσει το ρεκόρ του στο 5-6.

Πρώτη ήττα για τη Ζαλγκίρις στην έδρα της, που έπεσε στο 6-5.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο MVP των νικητών με 24 πόντους (6/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/10 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, σημειώνοντας τους 14 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην τρίτη περίοδο. Στο πλευρό του, ο Ντουέιν Μπέικον με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των Λιθουανών ο Κίναν Έβανς (18 πόντοι με 2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 5 ασίστ), ενώ τον ακολούθησε ο Κεβάριους Χέις (10π.).

Σε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό και στις δυο πλευρές του παρκέ, με τον Ντουέιν Μπέικον σε πρώτο ρόλο (9π.) κατάφερε να προηγηθεί με +7 στο πρώτο πεντάλεπτο στην κατάμεστη “Zalgirio Arena” (4-11). Η ευστοχία των “πράσινων”, καθώς και η πίεση στην άμυνα τον έφεραν στο εντυπωσιακό +13 (13-27) στο 10′.

Με ίδιο σθένος κι ενέργεια στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Ράντονιτς είχε 0 λάθη, 6 άσιστ και διαφορά 18 πόντων (20-38) μέχρι το 15′ στο Κάουνας την ώρα που η Ζαλγκίρις είχε ήδη 4 με τα τρία να είναι κλεψίματα των φιλοξενούμενων!

Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκάθαρο πρόβλημα στην επίθεση για 17′, ωστόσο ένα μικρό “νεκρό” διάστημα των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για να επιτρέψουν στους Λιθουανούς να μειώσουν με μπροστάρη τον Μπραζντέικις (25-38). Οι “πράσινοι” βρήκαν ξανά ρυθμό με πολλούς πρωταγωνιστές και τελικά σε ένα ημίχρονο για… την έκθεση πήγαν στα αποδυτήρια με +16 (28-44).

Χωρίς την ίδια ευστοχία αλλά με την ίδια ενέργεια στην άμυνα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διατηρήσει το “μαξιλαράκι ασφαλείας” των 16 πόντων και στην επανάληψη. Τουλάχιστον μέχρι το 14′, όταν και ο Κίναν Έβανς “πήρε” μπροστά και με δυο σερί τρίποντα μείωσε στους 13.

Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς έφερε αποτελέσματα στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να πατάνε ξανά το… γκάζι, για να φτάσουν ξανά τη διαφορά στην ύψιστη τιμή της (36-54, 26′).

Ακόμα ένα “νεκρό” διάστημα ήρθε να ταράξει την κυριαρχία των φιλοξενούμενων στη Ζalgirio Arena, αυτήν τη φορά όμως, το “πλήρωσε” με ένα σερί 12-0 των γηπεδούχων που πλησίασαν με 48-54! Ο Γουίλιαμς κράτησε στο +10 τους “πράσινους” αλλά ο Ντίμσα με ένα μπάζερ μπίτερ διαμόρφωσε το 53-60.

Η Ζαλγκίρις είχε επιστρέψει για τα καλά και ο Παναθηναϊκός καλούνταν να αντέξει στην πίεση με τον κόσμο να έχει μπει στην εξίσωση. Ο Σμιτς έφτασε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (58-62), αλλά το σύνολο του Ράντονιτς βρήκε και πάλι τρόπο να απαντήσει με τους Μπέικον και Γουίλιαμς να δίνουν… αέρα 12 πόντων 2:50′ πριν το μεγάλο φινάλε (65-77).

Με συγκέντρωση μέχρι το τέλος, οι “πράσινοι” κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο “διπλό” τους στη διοργάνωση με το τελικό 67-81!

Τα δεκάλεπτα: 13-27, 28-44, 53-60, 67-81.

Η gallery της αναμέτρησης:

Παναθηναϊκός: Η συνάντηση του Π. Καλαϊτζάκη με τους πρώην συμπαίκτες του στη Λιθουανία (pic)

EuroLeague: Το απίθανο buzzer beater του Καλαϊτζάκη στο Νο2 του Top-10 Νοεμβρίου (video)

Ζαλγκίρις Κάουνας-Γουλβς 90-85: Δύσκολη νίκη πριν τον Παναθηναϊκό (vid)