Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός

Μια ακόμα ήττα που τον απομακρύνει από τις θέσεις που οδηγούν στα play offs γνώρισε το βράδυ της Πέμπτης (24/01) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, αυτή τη φορά από την αναγεννημένη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 84-75.

Πλέον η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έπεσε στο 8-12, η Μακάμπι με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, την προσπέρασε στο 9-11, κάλυψε και το -5 της ήττας της στο ΟΑΚΑ και με 10 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου η κατάσταση δυσκολεύει πολύ για τον Παναθηναϊκό.

Πόσο μάλλον από τη στιγμή που αδυνατεί να κερδίσει μακριά από την έδρα του, αφού με την ήττα του Τελ Αβίβ έφτασε τις εννέα σε σύνολο 10 αγώνων εκτός έδρας!

Βέβαια με 4/22 τρίποντα δεν νίκησε ποτέ κανείς, πόσο μάλλον στο σύγχρονο μπάσκετ που το μακρινό σουτ παίζει τεράστιο ρόλο στο παιχνίδι κι ο Παναθηναϊκός έχει τεράστιο μειονέκτημα, όπως φάνηκε και στο Τελ Αβίβ.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε καλά διαβασμένος στην αρχή και κυρίως… υποψιασμένος. Είχε καλές επιστροφές και δεν έδωσε τη δυνατότητα στην Μακάμπι να βρει ανοιχτό γήπεδο.

Παράλληλα οι επιθετικές του επιλογές ήταν προσεγμένες, επιχείρησε μόλις τρία τρίποντα κι η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έβγαλε αιφνιδιασμό. Απλώς χτυπούσε στην αρχή μέσα στη ρακέτα, αρχικά επιτυχημένα.

Με επτά γρήγορους πόντους ο Νικ Καλάθης έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε 17-16 στην Α’ περίοδο έχοντας μηδέν λάθη!

Με 3/3 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο, 2/2 από τον Κοέν που σε όλη τη διοργάνωση.. είχε 3/10, οι Ισραηλινοί άνοιξαν την άμυνα της ελληνικής ομάδας. Μαζί με τον Άλεξ Τάιους και τον Μάικλ Ρολ, που είχαν σωστές επιλογές και 5/6 προσπάθειες, η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε άστοχος από μακριά, παρά τις λίγες επιθέσεις για τρίποντο (0/5 στο ημίχρονο) αλλά υπέπεσε σε έξι λάθη.

Λοτζέσκι και Τόμας έδωσαν λύσεις επιθετικά, αλλά στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έμεινε πέντε πόντους πίσω, 40-35.

Η Μακάμπι προσπάθησε να ανοίξει το ρυθμό στην τρίτη περίοδο, και μολονότι ο Κιλπάτρικ πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στις αρχές της τρίτης περιόδου, το σκορ άρχισε να φεύγει από τα ένα-δύο σουτ. Με τον Πάργκο να πατά καλύτερα στα πόδια του, τον Γουίλμπεκιν να παίρνει επιθέσεις, η Μακάμπι έφτασε έως τo +13, 51-38. Ο Λοτζέσκι όμως ήταν σταθερός και με τη συνδρομή του Καλάθη και προσωπικές φάσεις του Τόμας, ο Παναθηναϊκός έριξε πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τη λήξη της περιόδου, 62-54.

Ένας παίκτης, όμως που κάνει πολλά μικρά πράγματα στο παρκέ, βγήκε στην τελευταία περίοδο μπροστά για την Μακάμπι, κι αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή και “σωματοφύλακα” της ένατης νίκης των Ισραηλινών.

Ο Αμερικανός με ιταλική καταγωγή Άντζελο Καλοϊάρο, πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα κρίσιμα σημεία της 4ης περιόδου: Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-68 με 3:33 για το τέλος, ο Καλοϊάρο πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους και μετά έδωσε και μια ασίστ στον Ταρίκ Μπλακ για το 81-72 με 1:16 για το τέλος.

Ο Καλοϊάρο πήρε 6 από τα 11 επιθετικά ριμπάουντ της Μακάμπι στο ματς, πήρε σύνολο 11 ριμπάουντ και τελείωσε με 33 αξιολόγηση που συνιστά ρεκόρ καριέρας του!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-35, 62-54, 84-75.