Εντυπωσιακός ο Άρης συνέτριψε την ΑΕΚ με 91-73 στο Nick Galis Hall, την Κυριακή (13/3) και την προσπέρασε στο βαθμολογικό πίνακα της Stoiximan Basket League!

Σε ένα ντέρμπι απουσιών, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν πολύ πιο διαβασμένη, είχε περισσότερη ενέργεια και στην τελευταία περίοδο το μετέτρεψε σε πάρτι, με επιμέρους σκορ 29-14!

Ο Άντονι Κάουαν πέτυχε 21 πόντους για τον Άρη, που είχε σε πολύ σπουδαία μέρα τον Όμηρο Νετζήπογλου (16π.) και τον Τζούιστον (15π.-12 ριμπ.), ενώ ο Χάνλαν έφτασε στους 14, μολονότι απείχε από τα γνωστά του στάνταρ.

Ο Άρης άρχισε την τελευταία περίοδο με 14-0 σε 3,5 λεπτά κι έκανε το 62-59 των 30′, 76-59.

Με 4 λεπτά για το τέλος, το επιμέρους σκορ της Δ’ περιόδου έγινε 22-3 (81-62) με την ΑΕΚ να έχει καταρρεύσει.

Ο Άντριου Ράουτινς ήταν από τις φωτεινές εξαιρέσεις της ΑΕΚ, με 18 πόντους, σε μια βραδιά που ο Κολόμ και ο Χάμερ, δεν έδωσαν όσα προσφέρουν σε όλη τη σεζόν.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 17 πόντους, τους 11 από αυτούς στη Γ’ περίοδο, όσο κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του.

Η ΑΕΚ είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 30-22, αλλά ο Άρης απάντησε για να προηγηθεί με +9, 42-33 στο 17′.

Η ΑΕΚ μείωσε 44-41 στο ημίχρονο, το επανέλαβε και προς το τέλος της τρίτης περιόδου, όσο ο Άρης επιχειρούσε πάλι να ξεφύγει, χάρη κυρίως στην καλή του άμυνα, αλλά και στο μυαλωμένο του παιχνίδι. Όλα αυτά τα εξαργύρωσε στο τέλος, όπου η ομάδα του Στέφανου Δέδα ξέμεινε πια από δυνάμεις, λύσεις και επέστρεψε στον αντίπαλό της να κυριαρχήσει απόλυτα.

Πλέον οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, 7-9, όμως ο Άρης υπερτερεί, αφού στα Άνω Λιόσια είχε χάσει με 1 πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73