Με 8-0 στα τελευταία 2:20 του αγώνα ο Άρης λύγισε τον Ιωνικό με 79-75 την Κυριακή, στο Nick Galis Hall, στη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Ο Άντον Κάουαν πέτυχε 25 πόντους και λύτρωσε τον Άρη, σε ένα ματς που ο Χάνλαν ήταν άστοχος (4/15) μετά τους 60 πόντους σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό κι ενώ οι απουσίες, έχουν αφήσει την ομάδα του Καστρίτη με σύνθεση ανάγκης!

Απέναντί του, ήταν ένας Ιωνικός-έκπληξη, με τον νεοαποκτηθή Ντάνιελ Χάμιλτον να έχει 23 πόντους με 5/11 τρίποντα και τον Ιωσήφ Κολοβέρο με 17 πόντους και μεγάλη ζημιά, στον πρώτο αγώνα δίχως τον Γιουτζίν Τζέρμαν και τον Νίκο Χουγκάζ, που αποτελούν παρελθόν.

Ο Άρης έφτασε το ρεκόρ του σε 6-8 και ο Ιωνικός έχει πλέον 3-11.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό, έπειτα από ένα πολύ νευρικό πρώτο δεκάλεπτο, όπου συνδυαστικά, είχαν 9/30 σουτ.

Ο Άρης προηγήθηκε με 17-11, όμως σύντομα, ο Κολοβέρος με τον νεοαποκτηθή, Χάμιλτον, άρχισαν να του βάζουν δύσκολα.

Σε συνδυασμό με την καλή άμυνα στον Χάνλαν που χρειάστηκε 25 λεπτά για το πρώτο του καλάθι, ο Ιωνικός έκανε 9-0 στην αρχή της β’ περιόδου πήρε το προβάδισμα και το κράτησε ξανά στο τέλος του ημιχρόνου, αφού πήγε στα αποδυτήρια με +3, 34-31.

Ο Κάουαν με τον Γουίλιαμς και τον Λόκετ, τράβηξαν τον Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο. Απέναντι κυρίως σε άμυνα ζώνης, βρήκαν τα μακρινά σουτ (5/8 τρίποντα οι γηπεδούχοι), άνοιξαν ρυθμό και άμυνα κι η ομάδα του Καστρίτη πέτυχε στη Γ’ περίοδο, σχεδόν όσους πόντους είχε πετύχει στο πρώτο ημίχρονο (30 έναντι 31)!

Η διαφορά έφτασε έως τους 12, 54-42, κι εκεί που φάνηκε ότι ο Άρης αρχίζει να χτίζει καλή διαφορά, ο Ντάνιελ Χάμιλτον πέτυχε 7 σερί πόντους για να λήξει το δεκάλεπτο 61-52.

Μολονότι ο Χάνλαν, άρχισε να σκοράρει, ο Ιωνικός με τη σειρά του έκανε εντυπωσική εκκίνηση στην τελευταία περίοδο:

Με τον Κολοβέρο και τον Χάμιλτον, η ομάδα του Σεγκούρα άρχισε με 12-0 την τελευταία περίοδο και το ντέρμπι άρχισε ξανά!

Με 2:20 για το τέλος, το δίδυμο Κολοβέρος-Χάμιλτον είχε βάλει μπροστά τον Ιωνικό με 75-71, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν ξανά! Ο Άρης έκανε 8-0 έως το τέλος και πήρε τη νίκη με 79-75!