Ο Άρης υποδέχεται στις 19:15 απόψε (24/10) τον Ολυμπιακό, στον τελευταίο αγώνα της τρίτης αγωνιστικής της Basket League.

Μια αναμέτρηση, με ξεκάθαρο φαβορί τον αήττητο, σε όλες τις διοργανώσεις εντός κι εκτός συνόρων Ολυμπιακό, ενώ ο Άρης (1-1) θα επιχειρήσει να ξεπεράσει τα προβλήματά του και να είναι ανταγωνιστικός.

Η συμμετοχή των Βασίλη Τολιόπουλου, Βασίλη Καββαδά, είναι απίθανη, λόγω των τραυματισμών τους.

Όμως αμφότεροι θα δοκιμάσουν και πριν από το τζάμπολ στο Nick Galis Hall, μήπως τελευταία στιγμή, μπορούν να ενισχύσουν την ομάδα τους.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη άφησε πίσω τον Μουστάφα Φαλ, μετά τη διπλή αγωνιστική στη EuroLeague.

Επανέρχεται όμως, μετά από απουσία λίγων εβδομάδων ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, που είχε ταλαιπωρηθεί από τεντοντίτιδα.

Ο αγώνας μεταδίδεται από την ΕΡΤ3, ενώ διαιτητές είναι οι Τσαρούχα, Θεονάς, Χριστινάκης.

Η προϊστορία του ζευγαριού από το esake.gr

Το σημερινό θα είναι το 139ο παιχνίδι μεταξύ Άρη-Ολυμπιακού από την περίοδο 1963-64 όταν άρχισε να γράφεται η ιστορία της Α’ Εθνικής.

Ο Ολυμπιακός έχει ένα σημαντικό πλέον προβάδισμα στο σύνολο αυτών των αγώνων, ενώ τείνει να ανοίξει την «ψαλίδα» και ειδικότερα στα ματς της Θεσσαλονίκης…

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ

2021-22: Άρης – Ολυμπιακός 76-87 (Ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 35 για τον Άρη)

Τελευταία νίκη του Άρη με… Βεζένκοφ

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός μετράει επτά συνεχόμενες νίκες στο «Παλέ» απέναντι στον Άρη.

Η τελευταία νίκη των «κιτρινόμαυρων» ήταν εκείνη που σημείωσαν για τα ημιτελικά των πλέι οφ του 2015, όταν επικράτησαν με 84-74. Σε εκείνο το παιχνίδι είχαν κορυφαίο τον νυν παίκτη του Ολυμπιακού, Σάσα Βεζένκοφ που είχε 28 πόντους.

Επιπλέον, ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το Nick Galis Hall στις 13 τελευταίες επισκέψεις του σε αυτό για την κανονική περίοδο.

Η τελευταία, εντός έδρας επικράτηση της ομάδας της Θεσσαλονίκης σε αυτή τη φάση του Πρωταθλήματος ήταν για την περίοδο 2006-07. Τότε ο Τζερεμάια Μάσεϊ (21) και ο Τερέλ Καστλ (20) τον είχαν οδηγήσει στο υπέρ του 70-59 ενώ για τον Ολυμπιακό ο Άντρια Ζίζιτς είχε 12 και ο Σκούνι Πεν 11 πόντους.

Ήταν η σεζόν στην οποία ο Άρης «σκούπισε» τον Ολυμπιακό στην κανονική περίοδο αφού τότε είχε σημειώσει και την τελευταία από τις τέσσερις, στα χρόνια της Basket League, εκτός έδρας νίκες του.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως είχαν πάρει «εκδίκηση» με την πρόκρισή τους στους τελικούς, μέσα από μια σειρά πέντε αγώνων στα ημιτελικά με τον Άρη και με νίκη στο Αλεξάνδρειο στον τελευταίο από αυτούς.