allstarbasket,gr

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Λευτέρη Μποχωρίδη και τον  έμπειρο Μαυροβούνιο, Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς ο Άρης νίκησε την Κυριακή (29/9) στο Nick Galis Hall τον ΠΑΟΚ με 85-82 στην παράταση (καν. αγ. 70-70) στην πρεμιέρα της Basket League!

Εκτός από πρώτοι σκόρερ του Άρη (Μποχωρίδης 24-Ντραγκίσεβιτς 17) οι δύο τους πέτυχαν τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου στο επιπλέον πεντάλεπτο, όπου ο Άνταμ Σμιθ (28π.) του ΠΑΟΚ προσπάθησε να πάρει μόνος του το ματς.

Καταλυτικό σημείο στον αγώνα, το φάουλ που υπέδειξαν οι διαιτητές στον Τσόχλα, πάνω στον Μποχωρίδη με 2,7 δεύτερα για το φινάλε, που έμελλε να κρίνει την έκβαση του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης!

Ενώ ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκε με 16-12 με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βαγγέλη Μαργαρίτη έπειτα από 8:30 αγώνα, η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Ο Άρης πίεσε στην άμυνα, δεν επέτρεψε εύκολη πάσα και καλή κυκλοφορία στον αντίπαλό του και τον “βραχυκύκλωσε”.

Με το μυαλωμένο παιχνίδι του Λευτέρη Μποχωρίδη (14π. ημίχρονο), το δυναμικό στιλ του Διαμαντή Σλαφτσάκη (8π. στη β’ περίοδο) και την εμπειρία του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, που προφανώς γνωρίζει πώς να παίζει τέτοια ματς, ο Άρης έκανε τη διαφορά.

Εκμεταλλεύτηκε τις καλές του άμυνες, έβγαλε αιφνιδιασμούς και μόλις βρήκε και μακρινό σουτ (άρχισε με 0/7 στο ματς) έφτασε σε διψήφια διαφορά στο 17:01 33-22, από 18-20 στο 13:03!

Έφτασε δε έως το +14 (36-22, 38-24) πριν τελειώσει το ημίχρονο με 39-28, αφού ο ΠΑΟΚ μπήκε στη ρακέτα στο τέλος, κέρδισε φάουλ και είχε 6/6 βολές, από όπου ήρθαν οι μισοί του πόντοι στη β’ περίοδο.

Η καλή του εικόνα όμως δεν είχε συνέχεια στην τρίτη περίοδο. Με τον Άνταμ Σμιθ να πετυχαίνει 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ άρχισε να επιτίθεται πιο λογικά, μέσα στη ρακέτα και μείωσε αμέσως τη διαφορά.

Ήταν η σειρά του Άρη να κάνει κακές επιλογές, να μην αντλήσει ενέργεια από την άμυνά του, όπως στην αρχή και παράλληλα συνέχισε να μην εκμεταλλεύεται τα φάουλ που κέρδιζε. Στην τρίτη περίοδο είχε 3/8 βολές (11//2 έως το 30:00) και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε απόσταση δύο καλαθιών με σουτ του Τσόχλα με τη λήξη του Γ’ Δεκαλέπτου.

Με καθοδηγητή τον Απόλλωνα Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 59-59 με 5:44 για τη λήξη, με τον Κώστα Φλεβαράκη να ποντάρει πλέον στους Έλληνες παίκτες στο κρίσιμο σημείο.

Ο έμπειρος Ντραγκίσεβιτς έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον Άρη με 6 συνεχόμενους πόντους, τους 4 από συνεργασίες με τον Μποχωρίδη και ο Άρης έφυγε με 7 πόντους, 68-61 με 1:50 για το τέλος.

Το θρίλερ όμως, μόλις… άρχισε αφού ο Άνταμ Σμιθ κι ο Ζήσης Σαρικόπουλος μείωσαν στον πόντο, 68-67 με 15,7 δεύτερα!

allstarbasket,grΟ Γκετσεβίτσιους ήταν αλάνθαστος στο ζευγάρι βολών του (70-67) στα 14 δεύτερα κι ο ΠΑΟΚ είχε το τελευταίο τάιμ άουτ. Για πέντε λεπτά η γραμματεία προσπάθησε να διορθώσει το λαθος σκορ του φωτεινού πίνακα (έγραφε 71-67, αντί για το σωστό 70-67.)

Όταν παίχτηκε πάλι μπάσκετ, ο Σμιθ πέτυχε ένα ακόμα μεγάλο καλάιθ, για τρεις πόντους και ισοφάρισε με 11 δεύτερα στο 70-70! Ο Μιλόσεβιτς έχασε το τελευταίο σου του Άρη και ο αγώνας πήγε στην παράταση!

Από το 75-72 του Άρη με το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 80-77 με πέντε συνεχόμενους πόντους του μεγάλου πρωταγωνιστή του ΠΑΟΚ, Άνταμ Σμιθ, ενώ απέμεναν 1:44 για την ολοκλήρωση της παράτασης.

O Ανταμ Σμιθ

Ο Μποχωρίδης ισοφάρισε 80-80 με 2/2 βολές (έπειτα από τις 1/2 του Ντραγκίσεβιτς), ο Μαυροβούνιος, έκλεψε και με λέι απ έκανε το 82-80 και ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82 στα 25 δευτερόλεπτα.

Στα 2,7 για το τέλος οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ του Τσόχλα στον Μποχωρίδη. Ο αρχηγός του Άρη πέτυχε την πρώτη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έγραχε το τελικό 85-82 βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην νίκη του Άρη.