Ένας εντυπωσιακός Άρης πέτυχε την Κυριακή την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League συντρίβοντας το Περιστέρι με 87-68.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με εκείνη του Μανωλόπουλου, 4-4, αλλά βρίσκεται σε πολύ καλό “φεγγάρι” και κυρίως, δείχνει μια δυναμική που γεμίζει με αισιοδοξία τους φιλάθλους του, έπειτα από τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες που έγιναν αφού νίκησε τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα.

Η άμυνα ήταν το κυρίαρχο στοιχείο της υπεροχής του Άρη, διότι με αυτήν έβαλε τις βάσεις, δεν άφησε το Περιστέρι να βρει ρυθμό, δεν του επέτρεψε να μπει στη ρακέτα και το πίεσε ταυτόχρονα στην περιφέρεια.

Ο Τζέιμς Κέλι (26π., 11 ριμπ.) ήταν ο “πύργος” στον οποίο στηρίχτηκαν οι γηπεδούχοι, όσο η άμυνα έκανε τη δουλειά της στην άλλη πλευρά, με τον Αμερικανό να έχει 15 πόντους στο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 34-28.

Όμως στην τρίτη περίοδο ο Άρης βρήκε κι άλλους πρωταγωνιστές:

Ο Γουίλιαμς πέτυχε 11 από τους 14 πόντους, ο Λόκετ, ο Τζούιστον, τα ελληνόπουλα, έβγαλαν ενέργεια και έκαναν σχεδόν double score, 28-15.

Ο Αρης ξέφυγε 62-43, το Περιστέρι έμοιαζε με πολύ μικρότερη ομάδα από αυτό που του αντιστοιχεί και μάλιστα στην τελευταία περίοδο, βρέθηκε να χάνει έως και με 27 πόντους!

www.allstarbasket.grΟ Άρης προηγήθηκε με 78-51 με πέντε λεπτά για το τέλος και το φρένο ήλθε από τις αλλαγές που έγιναν στο τέλος, για να παίξουν κι όσοι δεν είχαν πάρει χρόνο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Εκεί το Περιστέρι έκανε 19-4 για να μειώσει 82-68 πριν τελειώσει ο αγώνας με 87-68.

www.allstarbasket.grΟ Άρης έπαιζε πάλι χωρίς τον Χάνλαν, κι ενόψει της επιστροφής του θα πρέπει να ληφθεί η απόφαση για το ποιος εκ των Λόκετ-Κλόμπουτσαρ θα πρέπει να αποχωρήσει.

Ο Σλοβένος έμεινε στο μηδέν την Κυριακή σε 15 λεπτά με 0/5 σουτ, ενώ ο Λόκετ πρόσφερε 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

www.allstarbasket.grΣτο ντεμπούτο του με το Περιστέρι, ο Γκλεν Κόζι πέτυχε 17 πόντους, τους 13 στην τελευταία περίοδο, και 14 πέτυχε ο Μίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι απογοήτευσαν με την ατολμία τους να μπουν στην αντίπαλη ρακέτα (9/16 δίποντα), την εμμονή τους στο τρίποντο (32 προσπάθειες) και τα 21 λάθη για τις μόλις 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68

Τα highlights του Άρης-Περιστέρι (video)