Ο Άρης νίκησε με 76-73 τον Προμηθέα Πάτρας  σε έναν αγώνα-θρίλερ την Κυριακή, στο Νick Galis Hall, με ηγέτη τον Στέλιο Πουλιανίτη, στη 19η αγωνιστική της Basket League.

Ο 27χρονος γκαρντ του Άρη έκανε το τέλειο παιχνίδι με 25 πόντους από 3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 4/4 βολές στο κρίσιμο φινάλε και συγκεκριμένα στα 24 τελευταία δευτερόλεπτα, σε ένα ματς για γερά νεύρα, που κρίθηκε στο πολύ δυνατό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων και την άμυνα ζώνης τους στο μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου!

Από το 51-56 του τρίτου δεκαλέπτου, ο Άρης προηγήθηκε με 70-58 με 3:19 για το τέλος, κι ενώ έχασε με αποβολή τον προπονητή του Γιάννη Καστρίτη, αλλά και με 5 φάουλ τον Κάουαν.

Ήταν μια έκρηξη των γηπεδούχων, με την ώθηση του κοινού τους και την άμυνα να οδηγεί τον Προμηθέα στο ένα λάθος μετά το άλλο.

Οι φιλοξενούμενοι που έδιχναν να έχουν τα ηνία του αγώνα για τα 3/4 του αγώνα, έστω και με περιορισμένο προβάδισμα, έκαναν 22 λάθη, κι επέτρεψαν στον Άρη να βρει 21 πόντους από αυτά και να γλυτώσει… άλλους τόσους!

Για αυτό ο αγώνας όχι απλά έγινε ντέρμπι, αλλά με την ορμή του Κάουαν, παρά την αστοχία του, στην τέταρτη περίοδο, να λάβει διαστάσεις θριάμβου.

Ο Προμηθέας έχει ποιότητα, περισσότερο βάθος από τον Άρη και μολονότι έχασε τον Κέντρικ Ρέι στο πεντάλεπτο με τραυματισμό που έμοιαζε σοβαρός κι έπαιξε για τα 6 από τα τελευταία 7:19 χωρίς τον Αγραβάνη, επέστρεψε.

Μείωσε από το 70-58 σε 72-70 μέχρι ο Πουλιανίτης κάνει 4/4 βολές.

Ο αγώνας κράτησε 2 ώρες και 15 λεπτά, λόγω διακοπών, φάουλ, τεχνικών ποινών, αντιαθλητικών κι έντονης αμφισβήτησης των φίλων των γηπεδούχων για τις αποφάσεις των διαιτητών, από πολύ νωρίς όμως.

Ο Κάουαν τελείωσε με 15 πόντους, 6 ασίστ, από 10 πέτυχαν Νετζήπογλου, Τζούιστον (11 ριμπ.), για τους νικητές.

Ο Σίμπσον πέτυχε 19 πόντους για τον Προμηθέα, 8 στο τέλος, 13 είχε ο Αγραβάνης στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, από 10 Ρέι, Γκραντ κι 9 ο Άντριτς.

Ο Άρης βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-10, ενώ ο Προμηθέας έχει 10-5.