Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, που αν και χωρίς τον τραυματία Σέρχιο Γιουλ, πέρασε την Παρασκευή (29/11) από την Αγία Πετρούπολη με 86-71 επί της Ζενίτ.

Απέναντι στον άλλοτε προπονητή της, Χουάν Πλάθα, η Ρεάλ ήταν σοβαρή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Η περιφερειακή γραμμή της ομάδας του Πάμπλο Λάσο όρισε την τύχη του αγώνα, καθώς από την ταχύτητά της και το μακρινό σουτ, ειδικά μετά από transition, έκαναν τις σημαντικές διαφορές στην εξέλιξη του αγώνα.

Η Ζενίτ τα περίμενε όλα από τον μέχρι πέρυσι παίκτη της Ρεάλ, Γκουστάβο Αγιόν (18π.-10 ριμπ.), άντε και από τον Γουίλ Τόμας, αλλά δεν απέφυγε την πέμπτη εντός έδρας ήττα της σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague που την αφήνει τελευταία στη βαθμολογία με 2-9!

Η Ρεάλ είχε 8/15 τρίποντα στο ημίχρονο (44-37 υπέρ της) έφτασε στο +20, 59-39 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά εφησύχασε.

Οι Ρώσοι έπιασαν στον ύπνο τους αντιπάλους τους και μείωσαν 56-63 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 56-66 από κλέψιμο του Καμπάτσο (19π.) και τρίποντο του ορεξάτου Ρούντι Φερνάντεθ (11π.) στην εκπνοή.

Οι 5 πόντοι ήταν η πιο κοντινή απόσταση που έφτασε η Ζενίτ, 64-69 με 6:28 για τη λήξη του αγώνα, καθώς έκανε τέσσερα λεπτά για να σκοράρει ξανά. Στο ίδιο διάστημα η Ρεάλ προηγήθηκε 76-64 και καθάρισε τη νίκη, μόλις δεύτερη εκτός έδρας φέτος στη Euroleague.

Η Ρεάλ πέτυχε πιο πολλά τρίποντα (15) από δίποντα (14), ο Ντεκ είχε 19 πόντους 6 ασίστ και δεν την πόνεσε η απουσία σκορ από low post.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 37-44, 56-66, 71-86