Χάινς

Στη σκιά της είδησης ότι ο Ντίνος Μήτογλου βρέθηκε θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 84-77 της Μπάγερν Μονάχου.

Πολύ σημαντική νίκη για την ιταλική ομάδα, καθώς ισοβαθμεί (18-8) με τη Ρεάλ Μαδρίτης στη 2η θέση και, κυρίως, αγκαλιάζει την 3η θέση.

Αν η Αρμάνι χάσει εντός από τη Μονακό ή εκτός από τη Βιλερμπάν, ο Ολυμπιακός, με δική του νίκη επί της Μπαρτσελόνα, θα καταλάβει την 3η θέση.

Αν η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττηθεί στο ΣΕΦ από εκείνη του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, τότε για να βγει 3ος θα πρέπει να χάσει και στα δύο παιχνίδια της η Μιλάνο.

Αναφορικά με τον αγώνα κόντρα στην Μπάγερν, ο Σαβόν Σιλντς έκανε τη διαφορά στο β’ ημίχρονο, σημειώνοντας συνολικά 22 πόντους (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές).

Πρόσωπο του ματς και ο Κάιλ Χάινς (κεντρική φωτό), καθώς έφτασε τους 3.000 πόντους στη EuroLeague.

Πολύ σημαντικός και ο Νικολό Μέλι με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ στον αντίποδα ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς πέτυχε 26 πόντους και ο Όγκνιεν Γιάραμαζ 14.

Όσον αφορά στη ροή του αγώνα, ο Λούτσιτς συνέβαλε τα μέγιστα για το +10 της Μπάγερν στο 17′, εκμεταλλευόμενος και τα 3/12 τρίποντα της Αρμάνι στο α’ ημίχρονο.

Στο β’ μέρος η ιταλική ομάδα πήρε τα ηνία, έχτισε +8 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, κλειδώνοντας τη νίκη στο 1:10 από το τέλος (80-71) με κορυφαίο τον Σιλντς.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-36, 56-50, 84-77