Όλα πήγαν ανάποδα για τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο όπου πρώτα έχασε τον Βασίλη Σπανούλη με τραυματισμός και μετά έχασε και τον αγώνα από την Αρμάνι με 66-57, ωστόσο, κρατάει ακόμα την κατάσταση στα χέρια του εν όψει Play offs.

Πολύ κακός δημιουργικά και συνολικά επιθετικά, ενώ κράτησε την Αρμάνι Μιλάνο πολύ πιο κάτω από τον μέσο όρο πόντων της, σκόραρε με το σταγονόμετρο και έχασε μια καλή ευκαιρία σε μια βραδιά που έμειναν πίσω στη μάχη της οκτάδας Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπάγερν Μονάχου.

Ωστόσο με το πρόγραμμά του, μπορεί να ελπίζει, αν και πλέον η μάχη της 6ης θέσες απομακρύνεται με την Αρμάνι να υπερτερεί ουσιαστικά δύο νίκες του Ολυμπιακού αφού ζευγάρωσε τις νίκες της στο Μιλάνο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ άρχισε πολύ άσχημα τον αγώνα, αφού έπειτα από 4:27 αγώνα βρέθηκε να χάνει με 13-2. Με τα 3/5 της πεντάδας να αλλάζουν άμεσα και τον Βασίλη Σπανούλη να πατάει παρκέ, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση, δίχως, όμως να απαλλάσσεται από την αστοχία ειδικά στο μακρινό σουτ. Έπειτα από 10 λεπτά αγώνα έχανε με 19-10 από 9 πόντους του Μάικ Τζέιμς.

Τουλάχιστον στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα έκανε πιο μυαλωμένες επιθέσεις και κυρίως δεν επέτρεψε στην Αρμάνι να φεύγει έπειτα από ριμπάουντ σε ανοιχτό γήπεδο, όπως σκόραρε κυρίως στην αρχή.

Για αυτό το λόγο κράτησε την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι σε μόλις 4 πόντους στη δεύτερη περίοδο! Η δε δημιουργία του Σπανούλη, έπειτα από το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού από τον Κώστα Παπανικολάου, συνέδραμαν στο “ροκάνισμα” της διαφοράς. Με 08:22 λεπτά για το ημίχρονο ο Σπανούλης μείωσε σε 21-17 αλλά λίγο αργότερα οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν τον αρχηγό τους!

Σε προσπάθεια για drive, γύρισε το δεξί του πόδι κι ο Σπανούλης πήγε κουτσαίνοντας στον πάγκο, αδυνατώντας να συνεχίσει!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με το 23-23, προϊόν τρομακτικής αστοχίας των δύο ομάδων!

Οι Ιταλοί είχαν στη β’ περίοδο 2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα κι ο Ολυμπιακός 4/14 δίποντα και 1/6 τρίποντα, αλλά πήρε εννέα επιθετικά ριμπάουντ  έναντι έξι αμυντικών της Αρμάνι που δείχνει την κυριαρχία του μέσα στη ρακέτα της Αρμάνι σε αυτό το διάστημα κι εξηγεί την έκβαση της β’ περιόδου!

Όσο καλά διόρθωσε τα κακώς κείμενα στη β’ περίοδο, άλλο τόσο άσχημα έπαιξε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός που επέτρεψε στην Αρμάνι 26 πόντους σε 10 λεπτά, ενώ είχε δεχτεί 23 στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα που βρήκε την Αρμάνι στο +10 (49-39) με τους Ιταλούς να έχουν 8/9 μέσα στη ρακέτα του Ολυμπιακού. Εκεί που υστέρησε πολύ ο Ολυμπιακός που πήρε όλα κι όλα δύο ριμπάουντ σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το κακό είναι ότι ο Μάικ Τζέιμς είχε ζεσταθεί για τα καλά και με τρίποντο και φάουλ στα 7:16 για το τέλος έκανε το 56-41 έχοντας ήδη 26 πόντους! Βέβαια το τρίποντο ήταν δώρο των διαιτητών αφού του ‘χει κάνει φάουλ ο Παπανικολάου πριν σουτάρει αλλά η μπάλα βρήκε στόχο κι οι διαιτητές παρασύρθηκαν μολονότι αρχικά έδειχναν αρνητικοί.

Η σταθερότητα του Βεζένκοφ και η άνοδος του Γουίλιαμς Γκος έδωσαν προσωρινά μια ελπίδα ανάκαμψης του Ολυμπιακού που έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, 62-53 με τέσσερα λεπτά για τη λήξη.

Ωστόσο στα 2,5 επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός δεν είχε σκορ, η Αρμάνι Μιλάνο ξέφυγε πάλι 66-53 με Μίτσοφ-Τζέιμς και πλέον δεν υπήρχε χρόνος ανατροπής.

Το τελικό 66-57 υποχρεώνει την ελληνική ομάδα να εκμεταλλευτεί ένα πιο βατό πρόγραμμα που έχει στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές και να επιδιώξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμά της και φυσικά, να μην διακινδυνεύσει την παρουσία της στα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 23-23, 49-39, 66-57