Με τον Ντζάναν Μούσα να κάνει νέο ρεκόρ πόντων με 25, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε σπουδαίο “διπλό” στην Ιταλία με 83-77 επί της Αρμάνι Μιλάνο στην 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Ισπανοί σταμάτησαν στο δεύτερο μισό τον καταιγισμό τριπόντων των Ιταλών, τους κράτησαν σε 27 πόντους σε 20 λεπτά και με ηγέτη τον Βόσνιο, έφεραν το ρεκόρ τους στο 3-3, όσο έχει πλέον και η Αρμάνι.

Ο Μούσα πέτυχε 8 πόντους στην αρχή για να βάλει μπροστά τη Ρεάλ, με 12-5, αλλά η ευστοχία των Ιταλών από τα 6,75μ. τους κράτησε στο παιχνίδι και σε επαφή με το σκορ.

Χεζόνια και Ταβάρες κράτησαν το προβάδισμα για τη Ρεάλ για 19 λεπτά, αλλά στο τέλος, η ομάδα του Μεσίνα έκανε 9-1 για να προσπεράσει 50-47, από το 41-46, κλείνοτνας το 20άλεπτο με το απίθανο 12/16 τρίποντα!

Δείτε το τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος στη λήξη του ημιχρόνου:

Από τα 12/16 τρίποντα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν 3/15 στο επόμενο 20άλεπτο και με 20-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε για τα καλά το προβάδισμα.

Έφτασε και σε διψήφια διαφορά, πριν κάνουν οι γηπεδούχοι την απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψουν (75-80), αλλά ένα καλάθι του Γκάμπριελ Ντεκ, έκρινε οριστικά το παιχνίδι.

Ο Μούσα είχε 25 πόντους με 5/8 τρίποντα, 2/2 δίποντα, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ.

Άλλους 15 πέτυχε ο Χεζόνια, έχοντας 12 από το ημίχρονο και 11 ο Ταβάρες, με 9 από το πρώτο μισό.

Για το Μιλάνο ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε 21 πόντους και 11 ο Ναζ Μήτρου Λονγκ, όλοι, όμως, ήλθαν στα πρώτα 20 λεπτά.

Πριν από το τζάμπολ, η Αρμάνι Μιλάνο τίμησε τον επί δύο χρόνια, παίκτη της, Σέρχιο Ροντρίγκεθ που επέστρεψε στο Φόρουμ ως αντίπαλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 50-47, 61-67, 77-83

EuroLeague 2022-23: Οι μεταγραφικές κινήσεις των 18 ομάδων