Αρμάνι Μιλάνο-Βιλερμπάν

Οι πρώτοι πόντοι του Ντέβον Χολ ήρθαν στα 27” πριν από τη λήξη, όμως έφταναν για να επιτευχθεί η νίκη της Μιλάνο επί της Βιλερμπάν με 73-72.

Στη σκιά της είδησης ότι ο Ρικάρντο Μορασκίνι βρέθηκε θετικός σε απαγορευμένη ουσία, η ιταλική ομάδα διατήρησε το αήττητο στη Euroleague.

Bιλερμπάν ήταν μπροστά στο σκορ για 35 λεπτά, όμως η Αρμάνι Μιλάνο είπε την τελευταία λέξη και, μάλιστα, με έναν παίκτη που ήταν άποντος μέχρι εκείνη τη στιγμή!

O αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης και προσέγγισαν με αξιώσεις το 4-1 σε νίκες/ήττες, προτού έρθει το μάλλον αναπάντεχο 3-2.

Με μπροστάρη τον Ελί Οκόμπο, ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, η Βιλερμπάν έφτασε στο +14, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Τότε, αφυπνίστηκε ο Σέιβον Σιλντς. Με τη σπουδαία απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε την Αρμάνι Μιλάνο σε θέση διεκδικητή. Η ολική ανατροπή έγινε.

Αρμάνι-Βιλερμπάν

Στη συνέχεια, πάντως, το προβάδισμα άλλαξε χέρια και πήγε στη Βιλερμπάν. Όλα έδειχναν ότι η ιταλική ομάδα θα γνωρίσει την πρώτη της ήττα. Ειδικά όταν ο Οκόμπο εξαπέλυσε το τελευταίο βέλος που είχε στη φαρέτρα του (τρίποντο για το 70-72 στα 01:29).

Αλίμονο. Ο Μάλκολμ Ντιλέινι αστόχησε σε τρίποντο, ο Οκόμπο δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς με δίποντο στα 00:51 και η μπάλα πήγε στα χέρια του Σιλντς.

Το άστοχο σουτ του δεν ήταν μοιραίο για την Αρμάνι, αφού ο πολύπειρος Κάιλ Χάινς μάζεψε το μόλις 4ο ριμπάουντ του στο ματς και έδωσε στον Ντέβον Χολ για το… μόλις πρώτο του καλάθι.

Σηκώθηκε, σημάδεψε σωστά και… μέσα! Αρμάνι-Βιλερμπάν 73-72. Αυτό ήταν το σκορ και 27 αγωνιστικά δευτερόλεπτα αργότερα, αφού οι Ντέιβιντ Λάιτι και Σαρλ Καουντί δεν βρήκαν στόχο στην τελευταία επίθεση.

Ο Ντίνος Μήτογλου δεν επανέλαβε τη σπουδαία εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Εφές, καθώς απόψε απέναντι στη Βιλερμπάν είχε 2 πόντους (από βολές) και 3 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο, από την αντίπαλη πλευρά, σημείωσε 4 πόντους και μάζεψε 5 ριμππάουντ.

Ελί Οκόμπο και Νικολό Μέλι ήταν συνολικά οι κορυφαίοι του παρκέ, αν και ο Σιλντς επανέφερε τη Μιλάνο σε τροχιά θετικού αποτελέσματος.

Βέβαια, όπως προαναφέρθηκε, το 5×5 δεν θα γινόταν αν δεν… ξύπναγε ο Χολ στα 27”.