Σεφτέ για την Αρμάνι (1-1) με 85-81 επί της Ζαλγκίρις (0-2) στο ”Mediolanum Forum” στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Euroleague. Το μεγάλο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, η έδρα και ο Σέρχι Ροντρίγκες ήταν οι παράγοντες της νίκης.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έκανε εντυπωσιακή πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ το 23-7. Στα υπόλοιπα δεκάλεπτα, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ”στρίμωξαν” τους Ιταλούς, όμως ο Σέρχι Ροντρίγκεθ φρόντισε για την πρώτη νίκη και την ηρεμία.

Μπορεί ο Ισπανός γκαρντ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και 6 ασίστ, όμως ο Τζεφ Μπρουκς συγκέντρωσε, επίσης, 24 βαθμούς στο ranking και αναδείχθηκε MVP του αγώνα, με τη δουλειά του στις δυο άκρες του παρκέ να ανταμείβεται.

Ιστορική βραδιά για τον Παούλιους Γιανκούνας, ο οποίος βρέθηκε στο παρκέ για 05:29, σημείωσε 6 πόντους με 6/6 βολές και έφτασε τις 300 εμφανίσεις στη διοργάνωση!

Εντυπωσιακή παρουσία, η κορυφαία στην καριέρα του, από τον Τόμας Γουόκαπ που αρίθμησε 19 πόντους (7/9 διπ., 5/5 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 24 στο ranking. Στα τελευταία λεπτά βοήθησε πολύ, επίσης, ο Γκριγκόνις, όμως οι γηπεδούχοι ευστόχησαν από τη γραμμή της ”φιλανθρωπίας”. Κόστισαν, ξανά, τα τρίποντα (6/17) στους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-36, 64-59, 85-81