Αταμάν

Ο Εργκίν Αταμάν και ο Πάμπλο Λάσο μίλησαν για τον τρίτο αγώνα μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Αναντολού Εφές, όπου η ισπανική ομάδα έκανε μία τρομερή ανατροπή (80-76).

Ο Τούρκος τεχνικός υποστήριξε ότι η ομάδα πανηγύρισε νωρίς και αυτό την επηρέασε, μιας και δεν αγωνίστηκε όπως συνηθίζει.

Συγκεκριμένα είπε:

“Συγχαρητήρια στην Ρεάλ και αυτό διότι ελέγξαμε απόλυτα το ματς μέχρι το 36′ αλλά η Ρεάλ δεν τα παράτησε ποτέ. Ειδικά ο Γιουλ έβαλε άρχισε να βάζει δύσκολα σουτ στην τελευταία περίοδο. Στην επίθεση μας έπιασε πανικός στα τελευταία 3-4 λεπτά. Ίσως να πανηγυρίσαμε νωρίς, επειδή σταματήσαμε να παίζουμε όπως ξέρουμε.

Αστοχήσαμε σε πολλά ελεύθερα σουτ με τους πάουερ φόργουορντ όπως επίσης και με τον Λάρκιν, ο οποίος είχε 1/7 τρίποντα. Και στη συνέχεια χάσαμε τα πάντα στα τελευταία πέντε λεπτά. Αντίστοιχα η Ρεάλ ευστόχησε στα δικά της σουτ και πήρε τη νίκη. Συγχαρητήρια σ’ εκείνους. Τώρα πρέπει να παίξουμε καλύτερα την Πέμπτη”.

Ο Πάμπλο Λάσο από την πλευρά του, τόνισε ότι οι παίκτες του δεν σταμάτησαν αν πιστεύουν και κατάφεραν να φτάσουν σε αυτήν την ανατροπή.

Αναλυτικά είπε:

“Έπαιζαν καλά, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έβαζαν μεγάλα σουτ. Έτσι, φάνηκε ότι εμείς δεν κάναμε τη δουλειά μας, αλλά αυτή την έκαναν τη δική τους. Το σημαντικό ήταν για τους παίκτες μου να συνεχίσουν να πιστεύουν. Όταν τα σουτ τους δεν έμπαιναν τότε είχαμε την ευκαιρία μας. Δεν κάναμε λάθη, αυτό πρέπει να το πω ως προπονητής μιας και είχαμε μόλις 3 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Φυσικά σημειώσαμε μεγάλα σουτ στο τέλος. Είναι μία νίκη-κλειδί για εμάς, ξέροντας ότι είμαστε ακόμα πίσω στη σειρά και ακόμα έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας.

Ωστόσο, πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το πνεύμα τους. Λένε ότι στον αθλητισμό αυτοί που κερδίζουν έχουν το μομέντουμ. Τώρα είμαστε ενθουσιασμένοι, αλλά δεν κάναμε τίποτα ακόμα και πρέπει να το καταλάβουμε αυτό.

Πιστεύω ότι κάναμε πολύ καλή δουλειά, όλοι οι παίκτες μου, κατάλαβαν το παιχνίδι. Πήρε χρόνο, ήταν δύσκολο. Η Εφές έχει μία εξαιρετική ομάδα, βάζουν δύσκολα σουτ, αλλά σήμερα μπορέσαμε να παραμείνουμε στον αγώνα και να παλέψουμε μέχρι τέλους. Πολύ καλά λόγια για τους παίκτες μου σήμερα”.

Τέλος ο Γιουλ επισήμανε ότι δεν του έκανε εντύπωση που η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε αυτήν την ανατροπή και έδωσε το σύνθημα για τον επόμενο αγώνα.

“Δε μου κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα. Πιστεύω σε αυτήν την ομάδα. Πιστεύω πως όταν βρίσκεσαι σε αυτήν τη θέση, πρέπει να παλεύεις ως το τέλος. Κι εμείς αυτό κάναμε. Είμαστε χαρούμενοι τώρα, αλλά πρέπει να καθαρίσουμε το μυαλό μας και την Πέμπτη, έχουμε έναν ακόμα… πόλεμο”.