Παππάς

O Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (13-10) αυτοκτόνησε και στο Βελιγράδι, αφού ηττήθηκε με 78-73 από τον Ερυθρό Αστέρα (10-13), στην Stark Arena, για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague.

Στην πρεμιέρα τους στην πέμπτη “διαβολοβδομάδα”, οι “πράσινοι” του Ρικ Πιτίνο ήθελαν να επιστρέψουν στις νίκες (μετά την ήττα στη Βαλένθια), στη σκληρή έδρα της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα, ώστε να διατηρήσουν την επαφή τους με την πέμπτη θέση, όμως δεν τα κατάφεραν και μπήκαν σε μπελάδες…

Ράις

Οι “πράσινοι” έπαιξαν καταπληκτικά στο πρώτο (9-21) και στο τρίτο (11-25) δεκάλεπτο, όμως ήταν άθλιοι στο δεύτερο (26-11) και στο καθοριστικό τέταρτο (32-16)!

Την Παρασκευή (7/2, 21:30), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική.

Μήτογλου

Ο Ντράγκαν Σάκοτα άφησε εκτός δωδεκάδας τον Όγκνιεν Κούζμιτς, ενώ η Stark Arena δεν είχε πολύ κόσμο λόγω των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών της ομάδας στη EuroLeague, παρά την προ δύο ημερών νίκη επί της Παρτιζάν για την Αδριατική Λίγκα.

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε στην πεντάδα τους Νίκο Παππά και Μπεν Μπεντίλ μαζί με τους Καλάθη, Παπαπέτρου, Παπαγιάννη με σκοπό να δυναμώσει την άμυνά του και τα κατάφερε μια χαρά στο πρώτο δεκάλεπτο (9-21).

Καλάθης

Ο Παππάς (10π., 3ρ.) επέστρεψε σε αγώνα της EuroLeague μετά από σχεδόν δύο μήνες, αφού είχε να αγωνιστεί από τις 13 Δεκεμβρίου στο Παλάου Μπλαουγκράνα απέναντι στην Μπαρτσελόνα (13η αγωνιστική).

Η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 13 πόντους για τους “πράσινους” (12-25 στο 13′), όμως σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έπαθε μπλακ άουτ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 23-7 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-32!

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ημίχρονο με 0/8 τρίποντα και 9 λάθη και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καλή του άμυνα μέχρι το 15′!

Εκτός αυτού ο Ιωάννης Παπαπέτρου βγήκε νοκ άουτ με λουμπάγκο και μυικό σπασμό και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Γκιστ

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” έπαιξαν, όπως στο πρώτο, πολύ δυνατή άμυνα, ενώ στην επίθεση βρήκαν λύσεις από τους Παππά, Φριντέτ και Τζόνσον και ξέφυγαν με 41-53 στο 28′, για να λήξει το δεκάλεπτο με 46-57.

Η τέταρτη περίοδος ήταν καρμπόν με τη δεύτερη! Ο Παναθηναϊκός έχασε ξανά το μυαλό του και ο Ερυθρός Αστέρας με ένα επιμέρους 32-16 έφτασε στη νίκη με 78-73, με κορυφαίο τον Κέβιν Πάντερ (24π.) και πολύ καλό τον Στράτο Περπέρογλου (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73

Ακολουθούν σε λίγο τα highlights του αγώνα.

Πηγαδάκι… ανάμεσα σε Φριντέτ και Γιάο Μινγκ! (vid)