Δεύτερο διαδοχικό Κύπελλο Ιταλίας και 8ο συνολικά για την Αρμάνι Μιλάνο, που επικράτησε 78-61 της Ντερτόνα στη “Vitrifrigo Arena”.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα 12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όμως, η έκπληξη της διοργάνωσης Ντερτόνα άρχισε να ροκανίζει σιγά-σιγά τη διαφορά, μειώνοντας στον πόντο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (44-43).

Σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι αφυπνίστηκε εκ νέου, μεγάλωσε την απόσταση στους 8 πόντους και έθεσε τις βάσεις για το back-to-back.

Μιλάνο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μεσίνα εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (73-52 στο 38′) και, πλέον, όλα είχαν κριθεί.

Πρώτοι σκόρερ των Κυπελλούχων Ιταλίας ήταν οι Νικολό Μέλι (14π., 9ρ.), Ντέβον Χολ (12π.), Μάλκολμ Ντιλέινι (10π., 5ασ.), ενώ ουσιαστική συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση είχε ο πολύπειρος Κάιλ Χάινς (6π., 8ρ., photo).

Πρώτο βιολί για την άξια συγχαρητηρίων Ντερτόνα, η οποία πανηγύρισε το δικό της… Κύπελλο με τη νίκη-έκπληξη στον χθεσινό ημιτελικό κόντρα στη Βίρτους, ήταν ο Τζέι Πι Ματσούρα με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-33, 53-47, 78-61