Περιστέρι

Το Περιστέρι δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικράτησε 73-51 στο “Α. Παπανδρέου” και με σκορ 3-0 κατέλαβε την 3η θέση της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Χρήστο Σαλούστρο, Τζόρνταν Σάιμπερτ και Διαμαντή Σλαφτσάκη, δεν απέφυγαν ούτε τώρα την ήττα από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (6-0 φέτος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο).

Το Περιστέρι δέχθηκε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (24-19), ενώ στο δεύτερο δέχθηκε μόλις 8 πόντους και πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Το 28-27 του 15′ μετατράπηκε σε 40-27 στο τέλος του α’ ημιχρόνου, προτού καταγραφεί το πολύ χαμηλό 10-12 της τρίτης περιόδου που διατηρούσε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κινήθηκε ξανά σε ρηχά νερά στην επίθεση, με συνέπεια το Περιστέρι να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.

Σιλβέν Φρανσκίσκο (16π.), Μίρο Μπίλαν (11π.-8ρ.), Δημήτρης Μωραΐτης (9π.-5ρ.-6ασ.), Μάρκους Ντένμον (9π.-5ρ.-4ασ.) και Ίαν Χάμερ (9π.-5ρ.), ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου.

Γιάνικ Φράνκε (16π.-7ρ.), Τζέιλεν Χαντς (12π.-6ρ., αλλά με 6/15δ., 0/4τρ.) και Δημήτρης Κακλαμανάκης (9ρ.), προσπάθησαν για τον ΠΑΟΚ.

Οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 22-12 και 17-8 από λάθη αντιπάλου, ενώ ο “δικέφαλος” ήταν τραγικός έξω από τα 6,75μ., καταγράφοντας 3/23 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-27, 50-39, 73-51