Όλντενμπουργκ

Βαριά ήττα γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Όλντενμπουργκ (106-75), λίγες ώρες μετά την πρόκριση στα πλέι οφ της EuroLeague.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι παρέταξε την ομάδα του με πολλούς αναπληρωματικούς, αλλά και αρκετούς που δεν πρόλαβαν να ξεκουραστούν.

Η Όλντενμπουργκ το εκμεταλλεύθηκε στο ματς για την 28η αγωνιστική της BBL και καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Έπειτα από δύο δεκάλεπτα το σκορ ήταν 49-30, ενώ ούτε στην τρίτη περίοδο διαφοροποιήθηκαν τα δεδομένα.

Τουναντίον, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 32 πόντους κι από τη στιγμή που δέχθηκαν 27, η διαφορά ανέβηκε.

Ο Μαξ Χέιντεγκερ είχε 31 πόντους με 7/10 τρίποντα, ο Ρίκι Πάουλντινγκ (20π, 3ρ) και οι Χόλιφιλντ-Πρέσι από 12π.

Στον αντίποδα, από πλευράς Μπάγερν, ο Τζέισον Τζορτζ μέτρησε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τους Ομπλέσι και Ομπστ να προσθέτουν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 49-30, 81-57, 106-75