Χάποελ

Συγκλονιστικά και τα άλλα δύο ματς της βραδιάς στο BCL, με τις Χάποελ Χολόν και Μανρέσα να προκρίνονται στο Final 4.

Αρχικά, η ισραηλινή ομάδα επικράτησε 81-80 εκτός έδρας της Στρασμπούρ και έκλεισε ραντεβού με την Τενερίφη (νίκησε νωρίτερα την Τόφας) στον ημιτελικό.

Η γαλλική ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με σκοπό να ισοφαρίσει τη σειρά και σταδιακά ανέβαζε τη διαφορά.

Το +9 της πρώτης περιόδου έγινε +15 στα μισά της δεύτερης και +17 προς το τέλος της, προτού το ημίχρονο κλείσει στο +14.

Κάπου εκεί άρχισε να αφυπνίζεται η Χάποελ, η οποία μετέτρεψε το 54-38 σε 54-48 και λίγο αργότερα σε 58-58.

Το επιμέρους 12-27 στην τρίτη περίοδο σήμαινε ότι η ισραηλινή ομάδα είχε πια το μομέντουμ. Από τα μέσα της τέταρτης περιόδου το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, ώσπου στα 11” ο Τζο Ράγκλαντ έγραψε το 80-81 για τους φιλοξενούμενους. Ματ Μίτσελ και ΝτιΆντρε Λάνσντοουν αστόχησαν στο τέλος και η σειρά ολοκληρώθηκε.

Τάιρους ΜακΓκι (21π.), Τζο Ράγκλαντ (16π.) και Κρις Τζόνσον (15π.) έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Στον αντίποδα, ο Ματ Μίτσελ με 24 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Γιανίς Μορέν με 10 πόντους-7 ριμπάουντ, προσπάθησαν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 49-35, 61-62, 80-81

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Μανρέσα

Λίγο αργότερα, η Μανρέσα ζευγάρωσε τις νίκες της στην ισπανική μονομαχία με τη Μάλαγα (91-89 εκτός έδρας) και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Κλουζ ΝαπόκαΛούντβιγκσμπουργκ (1-0 οι Ρουμάνοι, αύριο στις 21:00 το δεύτερο ματς).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως, στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 8.

Η Μανρέσα επανήλθε και το ματς έγινε θρίλερ. Στα 59” ο Ματ Μούνεϊ έγραψε το 89-86 με τρίποντο. Στα 36” ο Σίλβεν Φρανσίσκο απάντησε με το ίδιο νόμισμα (89-89). Στα 16” ο Μούνεϊ αστόχησε σε τρίποντο. Μετά το τάιμ άουτ ο Τζο Τόμασον έγραψε το 89-91 στα 0,7”. Στα δέκατα που απέμεναν, ο Άξελ Μπουτέιγ αστόχησε από μακρινή απόσταση και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-50, 65-69, 89-91