Η γαλλική Λιμόζ είναι η τρίτη αντίπαλος της ΑΕΚ στους “16” του BCL, αφού την Τετάρτη νίκησε στην παράταση με 96-94 στη Γερμανία, τη Λούντβιγκσμπουργκ και με 2-1 νίκες πήρε την πρόκριση από τα play in.

Στον ίδιο όμιλο των “16” είναι και οι Γαλατάσαραϊ, Μάλαγα.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας, με τη Λιμόζ να γυρίζει από το -22 και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση με 86-86.

Εκεί όπου βρέθηκε να χάνει με 92-86, όμως με ηγέτη τον Μπράις Τζόουνς (κεντρική φωτογραφία) ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 9/12 δίποντα, 8/8 βολές.

Η γερμανική ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 36-16 μετά από δέκα λεπτά! Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 22 πόντοι, 50-28 με 4:30 για το ημίχρονο, όμως η Λιμόζ έκανε 11-1 έως το τέλος για να πάνε οι ομάδες στην ανάπαυλα με σκορ 51-39.

Οι Γάλλοι επανήλθαν, επέμειναν μείωσαν στους 4 πόντους (72-68) με 8:43 για το τέλος, στους 2, 86-84 στο 1’03” και ισοφάρισαν 86-86 στα 14”, με τον Μπράις Τζόουνς.

Ο Πρέντις Χαμπ έχασε την τελευταία επίθεση της Λούντβιγκσμπουργκ για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση.

Παρά το 6-0 με το οποίο άρχισαν οι γηπεδούχοι το επιπλέον πεντάλεπτο, η Λιμόζ απάντησε και με καλάθι του Μπράις Τζόουνς στο τέλος έφυγε νικήτρια με 96-94!

Δείτε το στο παρακάτω video:

Πλην του Τζόουνς, ο Γκρέιβς πέτυχε 24 πόντους για τη Λιμόζ κι ο Βοϊοτσιεχόβσκι είχε 15.

Για τη Λούντβιγκσμπουργκ ο Πρέντις Χαμπ πέτυχε 24 πόντους κι ο Πάτρικ 18.

Τα δεκάλεπτα: 36-16, 51-39, 72-63, 86-86 (κ.α.) 94-96 (παρ.)

Στους “16” βρίσκονται πέντε ισπανικές ομάδες, τρεις τουρκικές κι άλλες τρεις από τη Γαλλία, δύο από το Ισραήλ και μία από την Ελλάδα, τη Λιθουανία και τη Γερμανία.

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ “16”

I ΟΜΙΛΟΣ

Στρασμπούρ, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Χάποελ Χολόν, Ντιζόν.

J ΟΜΙΛΟΣ

Βόννη, Μανρέσα, Ρίτας Βίλνιους, Μπαχτσεσεχίρ.

Κ ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατάσαραϊ, Μάλαγα, ΑΕΚ, Λιμόζ.

L ΟΜΙΛΟΣ

Μπιλμπάο, Τενερίφη, Μούρθια, Νταρουσάφακα.

Basketball Champions League 2022-23: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

BCL: Στους “16” η “επτάψυχη” Μπαχτσεσεχίρ, 87-81 την Οστάνδη στην παράταση (vid)