Ο Κεραυνός Στροβόλου νίκησε με 94-69 τους Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία και ανέτρεψε τη διαφορά της ήττας του στην Κύπρο με 9 πόντους (86-95) για να πάρει το εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League!

Στo Όρχους της Δανίας, η κυπριακή ομάδα έκανε μια υπερπροσπάθεια, αφού εκτός από το -9 του πρώτου αγώνα, βρέθηκε να χάνει με δέκα πόντους διαφοράς, 28-18 στην πρώτη περίοδο!

Δεν εγκατέλειψε όμως την προσπάθεια και δικαιώθηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα όπου έκανε επιμέρους σκορ 55-24, ενώ στην τελευταία περίοδο κέρδισε με 30-11!

Πρώτος σκόρερ του Κεραυνού ήταν ο Τζέικ Ο’ Μπράιεν (κεντρική φωτό) με 22 πόντους, ενώ 17 πέτυχε ο Τζος Χάγκινς. Ο Νίκος Στυλιανού πέτυχε 8 πόντους για τους νικητές.

Στον 2ο προκριματικό γύρο, ο Κεραυνός θα αντιμετωπίσει τη λιθουανική Λιετκαμπέλις.

Οι αγώνες της Παρασκευής (20/09)

(Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν)

Πρώτος προκριματικός γύρος

1. Φρίμπουργκ (Ελβετία) – Ίντερ Μπρατισλάβας (Σλοβενία) 89-50 (67-82)

2. Τσμόνκι Μινσκ (Λευκορωσία) – Κάρχου (Φινλανδία) 68-67  (86-93)

3. Μπάλκαν Μπότεβγκαρντ (Βουλγαρία)  – Σοντερτάλιε (Σουηδία) 82-74  (64-79)

4. Κίεβ (Ουκρανία) – Κάπφεμπεργκ (Αυστρία) 73-63 (66-66)

5. Οραντέα (Ρουμανία) – Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία)  96-90 (62-71)

6. Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Πρίστινα (Κόσοβο) 85-83, (β’ παρ. α’παρ. 74-76, καν. αγ. 67-69) (81-79)

7. Γκρόνιγκεν (Ολλανδία) – Μπενφίκα (Πορτογαλία)  76-66 (65-95)

8. Μπάκεν Μπέαρς (Δανία) – Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος)  69-94 (95-86)

Δεύτερος προκριματικός γύρος (26 και 29/09)

9. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) – Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)