Η Μανρέσα έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στο Final 4 του Basketball Champions League, την Τρίτη (5/4) αφού νίκησε με 86-63 τη Μάλαγα στον πρώτο αγώνα των playoffs.

Η ομάδα του πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Χουάμπι Βαουλέτ (9π., 7 ριμπ.), έκανε ονειρεμένιο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 29-4 της Μάλαγα!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/4 βολές στα δέκα πρώτα λεπτά, όπου έχασαν και τα 18 σουτ που επιχείρησαν (0/9 δίποντα, 0/9 τρίποντα), διάστημα στο οποίο υπέπεσαν και σε 6 λάθη!

Ήταν ο πρώτος αγώνας, της σειράς best of 3, για την πρόκριση στο Final 4 του Μπιλμπάο!

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 33-4 μετά από 13 λεπτά αγώνα!

Η συνέχεια έμοιαζε διαδικαστική, η Μανρέσα αρκέστηκε να κάνει συντήρηση κι έφτασε στη νίκη με 86-63.

Ο Τόμασον πέτυχε 16 πόντους για τους νικητές, 12 ο Φρανσίσκο και 11 με άλλα τόσα ριμπάουντ ο Τσίμα Μονέκε.

Ο Μπαρέιρο είχε 16 πόντους για τη Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 29-4, 47-21, 67-43, 86-63