Με break άρχισε και τους τελικούς της VTB League η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη που νίκησε το Σάββατο (5/6) με 85-77 εκτός έδρας την Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη στον πρώτο τελικό!

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η ομάδα του Ιτούδη επιβλήθηκε κυρίως με την άμυνά της της Ούνικς.

Στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 51-31 υπέρ της που της έδωσε προβάδισμα έως και 22 πόντων (69-47) λίγο πριν τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Ούνικς σκόραρε κυρίως με τους ψηλούς της, αφού οι περιφερειακοί της έμειναν χαμηλά και ήταν άστοχοι απέναντι στην άμυνα της ΤΣΣΚΑ.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν πέτυχε 14 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ιβάν Ούχοφ πέτυχε 17 με 3/4 τρίποντα και μάλιστα στο σημείο που η ΤΣΣΚΑ έκανε τη διαφορά.

Άλλους 14 είχε ο Σενγκέλια, 11 ο Χάκετ, με 6 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 16 ο Ίφε Λούντμπεργκ.

Για την Ούνικς οι Τζον Μπράουν, Οκάρο Γουάιτ, Τζον Χόλαντ πέτυχαν από 15 πόντους.

Ο Τζαμάρ Σμιθ είχε 10 πόντους με 1/5 τρίποντα και 2/5 δίποντα, 2/6 σουτ είχε ο Αϊζάια Κάνον που έμεινε στους 8 πόντους.

Σάββατο 12.06
13:00 ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ούνικς Καζάν, 4ος Τελικός (εάν χρειαστεί) LIVE COSMOTE SPORT9HD

Δευτέρα 14.06
13:00 Ούνικς Καζάν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας, 5ος Τελικός (εάν χρειαστεί) LIVE COSMOTE SPORT9HD