Τουρκ Τέλεκομ-Γαλατάσαραϊ

Η όγδοη της regular season Γαλατάσαραϊ πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, όμως, η Τουρκ Τέλεκομ κατάφερε να επικρατήσει 91-77, να γράψει το 2-1 και να προκριθεί στα ημιτελικά του BSL.

Αντίπαλος της πρωτοπόρου της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος θα είναι η Καρσίγιακα, η οποία απέκλεισε την Μπούρσασπορ.

Τζέριαν Γκραντ (23π.-7ασ.), Ταϊρίκ Τζόουνς (18π.-8ρ.), Νέιτ Σέστινα (17π.) και Αξέλ Μπουτέιγ (12π.-5ρ.), οδήγησαν την Τουρκ Τέλεκομ στη νίκη.

Η Γαλατάσαραϊ είχε σε καλή μέρα τον Ντίλαν Ένις (23π.), τον Άντζελο Καλοϊάρο (15π.), τον Γκιοκσενίν Κοκσάλ (10π.), τον Σαντίκ Καμπατσά (8π.-7ρ.) και τον Ντάρον Ράσελ (7π.-6ασ.), όμως, δεν κατάφερε να πετύχει το break στην Άγκυρα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στο α’ ημίχρονο, αφού σημείωσαν 48 πόντους, ενώ είχαν συνεχώς το προβάδισμα από το 7-8 στο ξεκίνημα.

Η αμυντική λειτουργία της Γαλατά βελτιώθηκε αισθητά στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη άσκησε πίεση, ωστόσο δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά κάτω από το -5.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 48-40, 64-55, 91-77