Εφές-Φενέρ

Έπειτα από έναν άκρως συναρπαστικό αγώνα, η Εφές επικράτησε 97-91 της Φενέρμπαχτσε στο “Σινάν Ερντέμ” και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έγραψε το 2-1 στη σειρά και την Παρασκευή (9/6, 20:00) θα επιδιώξει να πετύχει τρίτη σερί νίκη (και δεύτερη στην έδρα της), προκειμένου να εξασφαλίσει το εισιτήριο χωρίς να χρειαστεί Game 5.

Βασίλιε Μίτσιτς (25π. με 3/3τρ.-6ασ.), Ελάιτζα Μπράιαντ (21π.-7ρ.), Γουίλ Κλάιμπερν (20π.-5ρ.), Τίμπορ Πλάις (17π.-9ρ.) και Σέιν Λάρκιν (5ρ.-8ασ.), προσέφεραν τα περισσότερα στην Εφές.

Σκότι Γουίλμπεκιν (23π.), Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (21π. με 5/7τρ.), Νταϊσόν Πιέρ (12π.-6ρ.-4ασ.) και Μελίχ Μαχμούτογλου (12π.), προσπάθησαν για τη Φενέρ.

Ο Νικ Καλάθης μέτρησε 8 πόντους (4/5δ., 0/3τρ.), 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 28:56, ενώ εκτός αποστολής έμειναν ξανά οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Κώστας Αντετοκούνμπο.

Η Φενέρ άρχισε με 5-0 και η Εφές έφτασε μέχρι το +4 (22-18) στο μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο, εν αντιθέσει με το δεύτερο όπου οι φιλοξενούμενοι δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, παρά μόνο με buzzer του Κλάιμπερν, έπειτα από χαμένο λέι-απ του Γουίλμπεκιν.

Η ομάδα του Ιτούδη πάτησε το γκάζι στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν μετέτρεψε το 63-61 σε 63-70 και λίγο αργότερα ανέβηκε δύο φορές έως το +11.

Στα 06:18, έπειτα από σπουδαία ασίστ του Καλάθη, ο Τζόναθαν Μότλεϊ έγραψε το 78-86 και η Φενέρ πήρε σημαντικό προβάδισμα, ωστόσο γρήγορα τα δεδομένα άλλαξαν.

Η Εφές πέτυχε σερί 11-0 και επιμέρους 15-3 (συνολικά 26-13 στο τέταρτο δεκάλεπτο), φτάνοντας σε μία μάλλον ανέλπιστη νίκη.

Οι ημιτελικοί του τουρκικού πρωταθλήματος συνεχίζονται την Πέμπτη (8/6, 20:00) με το Game 3 ανάμεσα σε Καρσίγιακα και Τουρκ Τέλεκομ (στο 1-1 η σειρά).

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 52-51, 71-78, 97-91