Μακάμπι Τελ Αβίβ-Νταρουσάφακα

Σε απόσταση… βολής από την οκτάδα παρέμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ με την 11η φετινή της νίκη, απέναντι στην ουραγό Νταρουσάφακα με 77-58 στο Ισραήλ.

Αν και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ρεκόρ… αστοχίας από τα 6.75μ. (5/29) δεν ανησύχησε ποτέ από την τουρκική ομάδα, διότι πολύ απλά υπερτερούσε μέσα στη ρακέτα.

Ο Μάικλ Έρικ ήταν απών λόγω τραυματισμού, οπότε τόσο οι ψηλοί, όσο και οι γκαρντ της Μακάμπι έβρισκαν πιο εύκολα το δρόμο με ένα drive ή με τα ποσταρίσματα. Ειδικά ο Ταρίκ Μπλακ, έδειξε… το δρόμο από την αρχή όταν σκόραρε τους 9 από τους 11 πόντους του,  του ημιχρόνου, στα πρώτα 5:50, με την ομάδα να προηγείται με 12-2. Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να κλείσει περισσότερο την άμυνά της, κι η αλήθεια είναι ότι της βγήκε λόγω της αστοχίας των Ισραηλινών στα μακρινά σουτ.

Ο Τόνι Ντάγκλας είχε 3/9 σουτ

Όχι πως είχε ελπίδα να χτυπήσει το ματς, αλλά στάθηκε σε γενικές γραμμές και τηρουμένων όλων των αναλογιών, αξιοπρεπώς και δεν συνετρίβη.

Η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +15 (38-23) με μόλις 2/15 τρίποντα. Ο Τζέρεμι Έβανς δε, πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του Σλετσούκ Ερνάκ, αφού είχε 12 από τους 23.

Έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, δίχως να αλλάξει κάτι δραματικά. Η διαφορά κινήθηκε κοντά στους 20 πόντους σε όλη τη διάρκεια της τρίτης και της τέταρτης περιόδου, σε ένα ματς με σήματα κατατεθέν την περιφερειακή αστοχία. τελικά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου τελείωσε το ματς  με 5/29 από τα 6.75μ. και η Νταρουσάφακα με 4/20!

Η ουσία είναι ότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ έφτασε στο 11-13 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για τα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 38-23, 57-41, 77-58