Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Πανιώνιο με 81-69 στο “PAOK Sports Arena” το απόγευμα της Τετάρτης (03/10) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΑΕΚ σε αγώνα που θα γίνει στην Πυλαία.

Παρά τις απουσίες του και με τον Νώντα Παπαντωνίου να κάνει το ντεμπούτο του, ο ΠΑΟΚ δεν ζορίστηκε παρά μόνο για την πρώτη περίοδο από τον αντίπαλό του. Λογικό άλλωστε καθώς ο Πανιώνιος είναι η ομάδα που ενισχύθηκε τελευταία από όλες τις Betshop.gr Basket League κι είναι ακόμα ανέτοιμη.

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ έμεινε στο ματς για την πρώτη περίοδο (18-18) αλλά η μεγάλη ευστοχία του ΠΑΟΚ από τα 6.75μ. (42%) δεν της επέτρεψε να έχει ελπίδες για κάτι περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι είχαν μονίμως διψήφια διαφορά πόντων που έφτασε έως και τους 18 πόντους, 63-45.

Οι ομάδες “κατέβασαν” ρυθμό στην τελευταία περίοδο αφού ουσιαστικά ο νικητής είχε κριθεί.

Ο Τζαμάλ Τζόουνς πέτυχε τους 10 από τους 16 πόντους του στο διάστημα που ο ΠΑΟΚ έχτισε τη μεγαλύτερή του διαφορά, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος είχε 15 και ο Ντάριους Γκάρετ έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Ο Ι Τζέι Σίνγκλερ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανιώνιου που πήρε 57 από τους 69 πόντους από τους ξένους του.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 63-45, 81-69

ΠΑΟΚ:  (Παπαθεοδώρου) Τζόουνς 16 (4), Μορέιτα 2, Χρυσικόπουλος 15 (1), Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Αθηναίου 11 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2, Χάτσερ 4, Γκάρετ 14

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Τέιλορ 9, Μπέρι 10 (2), Δημητρακόπουλος, Χάρις 12 (2), Μπράουν 9 (2), Δίπλαρος 9 (2), Καμαριανός 3, Ρουμελιώτης, Καμπερίδης, Σίνγκλερ 17 (1).