Χάποελ-ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γύρισε από το -22, όμως, η Χάποελ Ιερουσαλήμ άντεξε στην πίεση, επικράτησε 64-55 και άνοιξε το σκορ στη σειρά της προημιτελικής φάσης του Basketball Champions League.

Το δεύτερο ραντεβού έχει κλειστεί για τις 12 Απριλίου (17:30) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και αν η “Ένωση” ισοφαρίσει, η σειρά θα επιστρέψει στο Ισραήλ για ένα τελευταίο παιχνίδι (19/4, 19:00).

Η Χάποελ έφτασε στη νίκη χάρη στους Κένεθ Σμιθ (20π.) και Λέβι Ράντολφ (12π.), ενώ η “Ένωση” πάλεψε με τους Κένι Γουίλιαμς (18π.-5ρ.) και Ακίλ Μίτσελ (12π.-7ρ.-7ασ.).

Η αναμέτρηση έγινε υπό το βλέμμα του Μάκη Αγγελόπουλου και περίπου 100 υποστηρικτών της ΑΕΚ.

Εκκωφαντική ήταν η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στην πρώτη περίοδο, αφού το 5-6 μετατράπηκε σε 26-6, απόρροια κυρίως των τεσσάρων εύστοχων τριπόντων της Χάποελ.

Η ΑΕΚ δεν σκόραρε για περίπου 7 λεπτά, ενώ το τρομερό σερί σταμάτησε στο 23-0 (28-6), προτού αρχίσει η εντυπωσιακή αντεπίθεση.

Με 11-0 σερί, η “Ένωση” μείωσε στους 11 πόντους και λίγο αργότερα στους 9 (32-23), ενώ το α’ ημίχρονο βρήκε τη Χάποελ στο +12.

Το γεγονός ότι η ισραηλινή ομάδα έβαλε μόλις 10 πόντους στη β’ περίοδο ήταν θετικό, αλλά οι 24 της ΑΕΚ σε 20 λεπτά, παραήταν λίγοι.

Χάρη στην τρομερή της άμυνα, η “Ένωση” έφτασε σε απόσταση αναπνοής, καταγράφοντας επιμέρους 10-21, πριν από το buzzer τρίποντο του Κάρινγκτον για το 49-45.

Ο Μάιλς έβαλε τρίποντο για το 49-48 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όμως και πάλι εύκολα λάθη, μαζί με τον Σμιθ που ήταν εκεί για να βάλει τα μεγάλα σουτ, έκριναν τον αγώνα υπέρ της Χάποελ.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55