Η πίεση που προκλήθηκε μετά το δεύτερο παιχνίδι στα Άνω Λιόσια οδήγησε την ΑΕΚ σε βαριά ήττα (91-51) από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην «Pais Arena» και στον αποκλεισμό από το Final-4 του BCL.

Από την ώρα που έφτασαν στο γήπεδο οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη και αισθάνθηκαν την πίεση που δημιουργούσε ο κόσμος και δεν άντεξαν παρά την προσπάθεια τους απέναντι στην αγριεμένη Ισραηλινή ομάδα.

Από τα πρώτα λεπτά η Χάποελ πίεσε πολύ την μπάλα και έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών του Ηλία Καντζούρη. Οι Ισραηλινοί από τα πρώτα λεπτά ξέφυγαν στο σκορ (7-1 στο 2’) και ο Μπρίντον Λεμάρ πέτυχε το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι από τα 6.75 (7-4 στο 4’) για την ΑΕΚ. Ωστόσο, ήταν εμφανές από την πίεση που δημιουργούσε ο κόσμος στην κατάμεστη «Pais Arena» οι «κιτρινόμαυροι» να χάσουν το μυαλό τους.

Δεν είχαν τις κατάλληλες αποστάσεις στην επίθεση, δεν κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα, έχασαν αρκετά ριμπάουντ και αυτό οδήγησε την Χάποελ να «χτίσει» μια διαφορά (21-9 στο 12’) που σταδιακά ανέβαινε και έφτασε στο +24 (40-16 στο 17.30’’) με τον Λέβι Ράντολφ να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους και τον Σπίντι Σμιθ να ακολουθεί σε απόδοση.

Η ΑΕΚ εκτός του Μπρίντον Λεμάρ δεν είχε κάποιο παίκτη στήριγμα επιθετικά και αυτό αποτυπώθηκε άλλωστε στην συνολική εικόνα της «Ένωσης», καθώς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ να είναι 43-22 (στο 20’) και οι «κιτρινόμαυροι» να έχουν 5/27 σουτ (18.52%) εντός παιδιάς!

Ουσιαστικά ευστόχησε σε τρια σουτ ο Λεμάρ και από ένα ο Γιάνκοβιτς και ο Γουίλιαμς! Με 2/13 δίποντα (15.37%) και 3/14 τρίποντα (21.4%) η ΑΕΚ δεν είχε τύχη σε ένα γήπεδο που «έβραζε» και με έναν αντίπαλο που έδειξε ότι δεν είχε διάθεση να παίξει με τη… φωτιά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Χάποελ είχε επιβάλλει τον ρυθμό της και διατήρησε μια απόσταση ασφαλείας (49-25 στο 25’), καθώς ο Λέβι Ράντολφ αποτελούσε την βασική απειλή για το ελληνικό καλάθι.

Ο Μπρίντον Λεμάρ σκόραρε για την ΑΕΚ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να επιτρέψει στον «δικέφαλο» να ανατρέψει τη ροή του παιχνιδιού. Ο χρόνος κυλούσε, ο ρυθμός δεν άλλαζε και το 59-36 (στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου αποτελούσε μια φυσιολογική εξέλιξη, καθώς η ΑΕΚ με 3/19 τρίποντα (15.79%) αδυνατούσε να βρει πόντους στην επίθεση.

Την ίδια στιγμή οι Ισραηλινοί έτρεχαν στο ανοικτό γήπεδο και όταν έπρεπε να παίζουν «πέντε εναντίον πέντε» πότε ο Ράντολφ και πότε ο Κάριγκτον έδιναν τη λύση. Μάλιστα, με δυο τρίποντα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +29 (65-36 στο 31’) με την ελληνική ομάδα να ολοκληρώνει με αυτό τον τρόπο την φετινή ευρωπαϊκή της πορεία…

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 43-22, 59-36, 91-51.

Basketball Champions League 2022-23: Το πανόραμα