Ο Χασάν Μάρτιν ήταν από τους πιο σημαντικούς πυλώνες της εκτός έδρας νίκης του Ολυμπιακού, την Τρίτη, επί της Ζαλγκίρις Κάουνας, πιστοποιώντας την αγωνιστική του έκρηξη, στο πρώτο μισό του Μαρτίου.

Ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού είχε πολύ μεγάλη προσφορά στο Κάουνας, με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ (5 επιθετικά) 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, δίνοντας το πολύτιμο παιχνίδι που ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Η εμφάνισή του, δεν είναι μια “φωτοβολίδα”, σε μια μακρά σειρά αγώνων, όπως στη Euroleague.

Στους τρεις τελευταίους αγώνες του Ολυμπιακού και μάλιστα εκτός έδρας, ο Μάρτιν έχει κερδίσει πρωταγωνιστικό ρόλο, εκτοξεύοντας την απόδοσή του και κατ’ επέκταση την προσφορά του στην ομάδα του.

Είναι οι αγώνες, κατά σειρά με τις Ζαλγκίρις (15/3), Άλμπα Βερολίνου (10/3) και Μπάγερν Μονάχου (4/3) στους οποίους ο 26χρονος Αμερικανός σέντερ έχει… -τουλάχιστον- τριπλασιάσει τις επιδόσεις του συγκριτικά με τους προηγούμενους αγώνες που έπαιξε!

Πριν από αυτή τη σειρά αγώνων στον Μάρτιο, ο Χασάν Μάρτιν κατέγραψε 21 συμμετοχές στη Euroleague και είχε μέσο όρο, 13,1 λεπτά συμμετοχής, 3,95 πόντους με 56,14% στα σουτ δύο πόντων, 3,3 ριμπάουντ και 5,09 αξιολόγηση.

Στη σειρά τριών αγώνων, έχει φτάσει σε 19 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα, σε μέσο όρο 14,66 πόντους, 79,15% στις προσπάθειες δύο πόντων (19/24), 4,33 ριμπάουντ και 17 αξιολόγηση!

Στο Μόναχο είχε 14 πόντους-12 αξιολόγηση, ενώ στο Βερολίνο 17 πόντους-18 αξιολόγηση, για να έλθει το 13-18 στο Κάουνας.

Σε κάποιες περιπτώσεις δηλαδή, υπερ-τριπλασίασε τους μέσους όρους του και με τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί την Πέμπτη στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου, ένας τόσο αποτελεσματικός Μάρτιν, μοιάζει με ένα επιπλέον “όπλο” που προστέθηκε στη “φαρέτρα” του Ολυμπιακού σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο της σεζόν.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι διαιτητές του αγώνα της Πέμπτης (pic)

Σλούκας: Προσπέρασε τον Διαμαντίδη στις ασίστ στη EuroLeague

Μπαρτζώκας: “Ανεβάσαμε την πίεση στην άμυνά μας και φτάσαμε στη νίκη”

Τα highlights από τη νίκη τετράδας του Ολυμπιακού στο Κάουνας (vid)