Η Βαλένθια νίκησε στη Μόσχα τη Χίμκι με 77-68 την Παρασκευή (19/3), βελτίωσε το ρεκόρ της σε 16-14 και διατηρεί τις ελπίδες της για την οκτάδα!

Οι Ισπανοί είχαν την εικόνα του νικητή σε όλον τον αγώνα απέναντι στη Χίμκι Μόσχας (3-26) που έπαιζε χωρίς τον Αλεκσέι Σβεντ.

Προηγήθηκαν με 16 πόντους 19-35, με 6:46 για το ημίχρονο, ενώ με 6:44 για τη λήξη του αγώνα έφτασαν τη διαφορά στους 19 πόντους, 71-52 με κορυφαίο τον Ντέρικ Γουίλιαμς.

Όμως η Χίμκι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη!

Σε πέντε λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 16-2 για να μειώσει σε 68-73 κι αφού έχασε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις για να μειώσει περισσότερο, αποδέχτηκε τη συνήθη φέτος μοίρα της με το τελικό 68-77.

Ο Γουίλιαμς (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 18 πόντους, ενώ 12 πόντους-9 ριμπάουντ είχε ο Μάικ Τόμπι. Από 10 πέτυχαν Κάλινιτς-Πρέπελιτς για τη Βαλένθια που έπαιξε χωρίς τον Ντούμπλιεβιτς.

allstarbasket.grΓια τη Χίμκι ο Τζόρνταν Μίκι πέτυχε 20 πόντους, 16 ο Καράσεφ και 10 ο ΜακΚόλουμ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 38-44, 49-58, 68-77