Μίντλετον

Με τους Κρις Μίντλετον και Γιάννη Αντετοκούνμπο σε εξαιρετική βραδιά, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν με 113-102 από την έδρα των Ατλάντα Χοκς, πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των τελικών της Ανατολής και ανέκτησαν το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι Χοκς προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ο “Greek Freak” κράτησε τους Μπακς όρθιους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο τρομερός Κρις Μίντλετον!

Ο Γιάννης μέτρησε 33 πόντους (6/13 βολές, 12/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 40:49 λεπτά συμμετοχής.

Ο “καυτός” Μίντλετον πέτυχε 20 πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, έναντι μόλις 17 των Χοκς και τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους (2/2 βολές, 9/14 δίποντα, 6/12 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 λάθη σε 42:28 λεπτά συμμετοχής!

Ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 15 πόντους με 7/12 σουτ, ο Μπρουκ Λόπεζ είχε 10 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ 6 πόντους με 2/11 σουτ, 12 ασίστ και τρομερές άμυνες στον Γιανγκ στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 21 δευτερόλεπτα.

Από την πλευρά των Χοκς, ο Τρέι Γιανγκ πέτυχε 35 πόντους με 5/6 βολές, 6/9 δίποντα, 6/14 τρίποντα, ο Ντανίλο Γκαλινάρι είχε 18 πόντους, ο Τζον Κόλινς 13 πόντους και ο Κέβιν Χέρτερ 11 πόντους.

Ο Γιανγκ τραυματίστηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου, αφού πάτησε στο πόδι του διαιτητή και δεν ήταν καλός στην τελευταία περίοδο.

Το Game 4 θα γίνει πάλι στην Ατλάντα, τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/6, 03:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 56-56, 85-83, 102-113