Ματσάρα στη Menora Mivtachim Arena, την οποία και άλωσε η Ρεάλ (16-6) για πρώτη φορά, φέτος, με 81-77! Παράλληλα, έκανε ένα “δωράκι” στον Παναθηναϊκό (13-8), ο οποίος με νίκη στη Βαλένθια θα πιάσει τη Μακάμπι (14-8) στην 5η θέση!

Έπειτα από 10 νικηφόρους αγώνες στο Τελ Αβίβ, η “Βασίλισσα” πέρασε με πολυφωνία και χάρη στον Ράντολφ που πέτυχε 21 πόντους και έναν Καμπάτσο που είχε μεν 11 πόντους – 8 ασίστ, όμως οι εννέα σημειώθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο! Με μία βολή έκανε το 71-67 στο 38′, σκόραρε ακόμη 8 και ο Τόμπκινς διαμόρφωσε το τελικό 81-77.

Σε σχέση με άλλους αγώνες, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν ήταν η καλύτερη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο σε εντός έδρας παιχνίδι της. Η άμυνα των παικτών του Πάμπλο Λάσο στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν ένα επιμέρους 21-11 και μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +10 (54-44, 29′)! Επιθετικά ήταν έργο Κοζέρ – Ράντολφ.

Ο Γουίλμπεκιν προσπάθησε να το πάρει πάνω του. Σταμάτησε στους 21 πόντους, έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 68-63, όπως και ο Έισι για το 68-66 στο 37′, όμως ο Τόμπκινς με νέες βολές έκανε το 70-66. Η συχνή αναφορά στις ελεύθερες βολές δεν είναι τυχαία, καθώς η Ρεάλ είχε 20/24 και οι “κίτρινοι” 12/15, σημαντική διαφορά.

Όσον αφορά τους σκόρερς, μόνο ο Γουίλμπεκιν ήταν “διψήφιος”. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 9 πόντους (2/7 τριπ., 3/4 β.) σε 19′, με τα δύο τρίποντα να μπαίνουν στο τελευταίο λεπτό και να μετατρέπουν το 77-69 σε 77-75! Μάλιστα, του έγινε και φάουλ στο μεγάλο σουτ που πήγε το σκορ στο -2, αλλά οι διαιτητές δεν το είδαν. Το έκανε ο Τόμπκινς που μέτρησε 12 πόντους, όσους ο κομβικός Κοζέρ, double-double Ταβάρες (11π – 10ρ).