Δέδας

Ο Στέφανος Δέδας, μίλησε μετά από την ήττα και τον αποκλεισμό της Χάποελ Χολόν από την Μπούργκος (86-77) στον τελευταίο προημιτελικό του Final 8 του BCL.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Έλληνας τεχνικός μίλησε για την αναμέτρηση και επισήμανε ότι η ομάδα του έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης για 25 λεπτά, ενώ παράλληλα υπογράμμισε ότι δεν άξιζε να αποβληθεί.

Μάλιστα, ο Δέδας τόνισε ότι οι διαιτητές δεν είχαν τα ίδια κριτήρια και για τις δύο ομάδες, αφήνοντας να εννοηθεί ότι έδειξαν εύνοια στην Μπούργκος.

Αναλυτικά ο Στέφανος Δέδας είπε:

“Συγχαρητήρια στην Μπούργος. Ημασταν στο παιχνίδι για 25 λεπτά, ακολουθήσαμε το πλάνο μας, είχαμε καλές επιλογές στην επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε προβλημα με την εφαρμογή του πλάνου μας, φορτωθήκαμε με φάουλ σε σημαντικούς παίκτες. Τα κριτήρια των διαιτητών δεν ήταν ίδια, και ο Κοζλόφσκι μου έδωσε δύο τεχνικές ποινές σε 10 δευτερόλεπτα χωρίς λόγο και με απέβαλε.

Δέδας

Συγχαρητήρια στην Μπούργος, έπαιξαν καλύτερα από εμάς, αλλά έχω παράπονα από τους διαιτητές γιατί δεν ήταν προετοιμασμένοι για τις συνήθειες που έχουν κάποιοι παίκτες της Μπούργος, όπως ο Μακ Φάντεν, ο Κουκ ή ο Μπενίτε. Επίσης δεν μου άξιζε να αποβληθώ. Αλλά στο τέλος της ημέρας κανείς δεν θα το θυμάται αυτό.

Πρέπει να δουλέψουμε τώρα για το εγχώριο πρωτάθλημα. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου, κάναμε πολύ καλή δουλειά. Ισως δεν ειναι πολύ έξυπνο αυτό που θα πω, αλλά ελπίζω να είμαστε εδώ και του χρόνου. Να δούμε σε ποια διοργάνωση θα παίξουμε, πόσο ισχυροί θα είμαστε.

Η κούραση έπαιξε ρόλο, αλλά το πιο σημαντικό ήταν η συγκέντρωση που χάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε αρκετά τακτικά λάθη. Αν τα είχαμε αποφύγει θα ήταν ένα πιο κλειστό ματς”.

Ο αρχηγός της Χάποελ Χολόν, Γκάι Πνίνι, στάθηκε στο γεγονός ότι η Μπούργκος έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Αναλυτικά δήλωσε:

“Συγχαρητήρια στην Μπούργος. Το άξιζαν στο τέλος. Ημασταν πραγματικά προετοιμασμένοι και το πλάνο μας δούλεψε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποια λάθη, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Εκαναν την αντεπίθεσή τους και δεν αντιδράσαμε”.

Τέλος, ο προπονητής της ισπανικής ομάδας, Χοάν Πεναρόγια, τόνισε ότι η ομάδα του πήγε στο Final 8 του BCL με σκοπό να παίξει όποιο παιχνίδι βρεθεί στο δρόμο της και όχι για να αγωνιστεί και πάλι εναντίον της Τενερίφης στον τελικό.

Συγκεκριμένα είπε:

“Είμαστε χαρούμενοι γιατί είναι μία σημαντική νίκη για εμάς. Το πρώτο βήμα. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα, το ποσοστό τους δεν ήταν ψηλό και αυτό ήταν σημαντικό για το πλάνο μας. Ομως, στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε πολλά λάθη και με την ευστοχία μας στα τρίποντα. Αύριο όμως, είναι μία άλλη μέρα.

Δεν ήρθαμε εδώ έχοντας στο μυαλό μας ότι θα παίξουμε στον τελικό με την Τενερίφη. Ηρθαμε εδώ για να παίξουμε τρία ματς και αν μπορούμε στο τέλος να κατακτήσουμε τον τίτλο”.

Final 8 BCL: Στους “4” η Καρσίγιακα 84-73 τη Νίμπουρκ

Νίζνι-Σαραγόσα 78-86: Οι Ισπανοί στους “4” του Final 8 του BCL

Στέφανος Δέδας: “Πεινασμένοι” κόντρα στους Πρωταθλητές!

BCL: Οι κορυφαίοι της χρονιάς