Η στατιστική ανάλυση των Μιλγουόκι Μπακς για τη νίκη επί των Τορόντο Ράπτορς στο Game 1 του Fiserv Forum.

Τον απόηχο του Game 1 στο Fiserv Forum ανάμεσα σε Μπακς και Ράπτορς ανέλυσαν με αριθμούς και videos μέσω της επίσημης ιστοσελίδας τους τα ”Ελάφια”.

-Μετά από έντεκα διαδοχικά άστοχα τρίποντα στη τρίτη περίοδο και ένα στη τελευταία, ο Μπρουκ Λόπες ευστόχησε για τρεις μειώνοντας στους τέσσερις πόντους, 79-83.

-Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιάννης βρήκε ελεύθερο τον Λόπες, όπως και πολλούς ακόμα συμπαίκτες του και ο έμπειρος σέντερ ευστόχησε ξανά. Μάλιστα, συνέχισε έτσι πραγματοποιώντας την κορυφαία του εμφάνιση στην postseason.

13. Τόσοι ήταν οι πόντοι που σημείωσε ο Λόπες στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όπου και ο Λάουρι προσπαθούσε να κρατήσει όρθιους του Ράπτορς. Είχαν από 5-7 σουτ εντός πεδιάς, αλλά αξιοσημείωτη ήταν και η αμυντική του προσήλωση.

2. Τόσα ήταν τα μπλοκς του 31χρονου ψηλού στην τελευταία περίοδο. Πού; Στον Καγουάι Λέοναρντ (0-3), με τα περισσότερα σουτ του σούπερ σταρ των Ράπτορς να δέχονται τα ”STOP” από τον άσο των Μπακς που έκανε συνολικά τέσσερα.

4. Με λιγότερα από δύο λεπτά να απομένουν, ο Γιάννης βρήκε ξανά τον Λόπες και εκείνος εκτέλεσε για το πολύτιμο +4 (104-100) που έκανε τους Μπακς φαβορί για το 1-0.

Και στα… καπάκια, έκανε ακόμα μια τάπα στον Λέοναρντ.

Οδεύοντας προς το φινάλε, ο Γκριν έκλεψε την μπάλα από τον Γιάννη, εκτέλεσε για τρεις δίχως να βρει τον στόχο. Ο ”καυτός” Λάουρι που τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους και 7-9 τρίποντα σούταρε για να μειώσει στον πόντο, αλλά αστόχησε κι εκείνος. Τέταρτο ριμπάουντ από τον Λόπες στην περίοδο και η μπάλα ξανά στον Έλληνα σούπερ σταρ.

16. Τόσοι ήταν οι πόντοι του Λόπες από το ζωγραφιστό, παρά τις ”βόμβες” που εκτελούσε όλο το βράδυ (4-11). Ο Γιάννης σημείωσε 14 με πολύ κόπο, ενώ 26 είχαν οι Ράπτορς!

14-4. Η μάχη των ριμπάουντ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Τέσσερα επιθετικά για τους Μπακς, όσα και τα αμυντικά των Ράπτορς. Πραγματική επικράτηση!

6. Τόσα ριμπάουντ πήρε στην τελευταία περίοδο ο Κρις Μίντλετον. Σε μια κακή επιθετικά για τον ίδιο βραδιά (4-12 σουτ) είχε +15 στην αξιολόγηση, έπαιξε πολλή καλή άμυνα, μάζεψε αρκετά ”σκουπίδια” και μοίρασε σωστά παιχνίδι.

4. Τόσα ήταν τα κλεψίματα του Τζορτζ Χιλ. Ο έμπειρος γκαρντ δεν μπόρεσε να συνεισφέρει επιθετικά χάνοντας έξι σουτ, όμως έκλεψε τρεις φορές την μπάλα από τον Λάουρι και συνολικά 4 κάνοντας αρκετή ”βρώμικη” δουλειά.

4. Επίσης, τόσες ήταν οι τελικές πάσες που έδωσε ο Χιλ στο Game 1 δίχως να υποπέσει σε κάποιο λάθος. Έχει την μεγαλύτερη αναλογία πασών/λαθών (10.3/1) στα playoffs, ενώ σε τρεις γύρους αριθμεί 31 ασίστ και μόλις 3 λάθη!

55.6/50/100. Ποιος άλλος; Ο Μάλκομ Μπρόγκντον που κόντρα στους Ράπτορς θύμισε σ’ όλους τα ”όργια” του στην κανονική περίοδο κινούμενος στα ίδια ποσοστά ευστοχίας.

88-88. Το σημείο που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέρασε στη θέση του σέντερ και οδήγησε τον Κάιλ Λάουρι στο πρώτο του λάθος στον αγώνα.

Μέσα σε όλα αυτά, να προσθέσουμε και την χρησιμοποίηση του Νίκολα Μίροτιτς στο ”2”, σε ένα άκρως ψηλό σχήμα του Μάικ Μπαντενχόλζερ που έφερε αποτέλεσμα και οι Μπακς έβαλαν τις βάσεις για την σπουδαία νίκη. Μάλιστα, τα ριμπάουντ ήταν 60-46.