Κιθ Λάνγκφορντ

Το τραγικό ξεκίνημα και το εξίσου τραγικό φινάλε, επέφεραν τη βαριά ήττα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με 89-68 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη το βράδυ της Τετάρτης (19-12) στη 13η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ άρχισε το ματς χάνοντας με 16-2, κι όταν με τόσο κόπο μείωσε τη διαφορά στους 5 (63-58) στις αρχές της τελευταίας περιόδου επέτρεψε επιμέρους σκορ 21-3 στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας που πήρε μια θριαμβευτική νίκη.

Το συμπέρασμα για τον Παναθηναϊκό είναι ότι με περίπου 20 λεπτά καλού μπάσκετ, όχι απλώς δεν κερδίζεις τέτοιους αγώνες, απέναντι σε τόσο καλές ομάδες… Κι ότι δεν αρκούν τρεις, άντε τέσσερις παίκτες όταν οι καλές ομάδες της Euroleague έχουν στο δικό τους “ροτέισιον” πολύ μεγαλύτερο οπλοστάσιο.

Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε με εφιάλτη για τον Παναθηναϊκό.

Κακή κυκλοφορία μπάλα, κακές επιλογές, κακές επιστροφές. Απέναντι σε μια ομάδα σαν τη Ρεάλ Μαδρίτης αυτός ο συνδυασμός είναι καταστροφικός κι οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 16-2 με 4:33 για το δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με 1/9 σουτ, τελείωσε την πρώτη περίοδο με 5/17 εκ των οποίων 0/4 τρίποντα και εύκολα βρέθηκε πίσω με 13 πόντους, 23-10. Η διαφορά έφτασε σύντομα στους 20 πόντους, 32-12 με 6:47 για το ημίχρονο και στο 36-16 ανέλαβε δράση ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Αμερικανός αφύπνισε κάπως τους συμπαίκτες του με την ευστοχία του, πέτυχε 12 από τους επόμενους 15 πόντους του Παναθηναϊκού (σε διάστημα σχεδόν τεσσάρων λεπτών) που μείωσε τελικά σε 43-31 στο ημίχρονο, μαζεύοντας μέρος της διαφοράς, αφού πριν αρχίσει να σκοράρει ο Λάνγκφορντ το σκορ ήταν στο 36-16.

Νικ Καλάθης

Κυρίως διορθώνοντας την κάκιστη εικόνα στα πρώτα 13-14 λεπτά, αφού οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα, πίεσαν όλες τις μπάλες και σε κάποιο βαθμό εκνεύρισαν τους γηπεδούχους κι αυτό μεταφράστηκε και σε 5 λάθη στην επίθεσή τους.

Ο Παναθηναϊκός πιστοποίησε στην τρίτη περίοδο την επιστροφή του στο ματς! Παρά το γεγονός ότι προσωρινά η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 57-39 η τριάδα Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης, Καλάθης κράτησαν “ζωντανό” τον Παναθηναϊκό στη διεκδίκηση του καλύτερου αποτελέσματος. Όλα όμως άρχιζαν από την άμυνα, που έδιναν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να επιτεθεί γρηγορότερα.

Ο Παπαγιάννης ήταν η ευχάριστη έκπληξη με οκτώ πόντους σε αυτή την περίοδο, ο Λάνγκφορντ πρόσθεσε άλους 10 κι αν ο Γιουλ με τον Καμπάτσο δεν πετύχαιναν δύο απίθανα “μπάζερ μπίτερ” η διαφορά θα ήταν μικρότερη των οκτώ πόντων, από το 63-55 που τελείωσε η τρίτη περίοδος!

Γιώργος Παπαγιάννης

Με το τρίποντο του Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στους 5, με 9:15 για το τέλος του αγώνα, που έμοιαζε να αρχίζει ξανά από την αρχή!

Κι όμως, η Ρεάλ βρήκε τις λύσεις, ο Παναθηναϊκός, κι ειδικά οι βασικοί του πυλώνες, έμοιαζαν να αρχίζουν να κουράζονται δίχως να παίρνουν βοήθεια από άλλον, με εξαίρεση την προσπάθεια του Νίκου Παππά στην άμυνα, και το WinZik Center… έμοιαζε πάλι με “κατηφόρα” για την ελληνική ομάδα!

Στα επόμενα πέντε λεπτά η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επιμέρους σκορ 21-3 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 25, 86-61 με 2:30 για το τέλος!

Το τελικό 89-68 σήμανε την 7η φετινή ήττα του Παναθηναίκού ΟΠΑΠ που υποδέχεται την Παρασκευή την Αρμάνι Μιλάνο, μια από τις συνολικά πέντε ισόβαθμες από την 7η έως την 11η της κατάταξης της Euroleague!

Η δε Ρεάλ Μαδρίτης είναι πλέον μόνη δεύτερη, (11-2) πίσω από τη Φενέρμπαχτσε (12-1).

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 43-31, 63-55, 89-68

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 14 (2), Ράντολφ 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Καμπάτσο 13 (1), Αγιόν 8 (9ριμπ., 5 ασίστ, 2κλ, 2 μπλοκ), Κάρολ 4,  Ταβάρες 11, Γιουλ 7 (1), Ντεκ 4, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 8, Τέιλορ 8 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 20 (2), Παπαγιάννης 8, Λάσμε 2, Παππάς 6 (2),  Γκιστ 1, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 17 (6/9 διπ., 1/6 τριπ., 2/2 βολές, 5 ριμπ., 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 4.