Το πλούσιο επιθετικό οπλοστάσιο της Μπαρτσελόνα έκρινε και την τύχη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, τον οποίο νίκησε με 98-86 το βράδυ της Παρασκευής (13/12) στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Όταν έχεις διαφορετικούς παίκτες που μπορούν να σου βάλουν ο καθένας από τουλάχιστον 17 πόντους σε ένα ημίχρονο, όπως ο Νίκολα Μίροτιτς στο πρώτο ημίχρονο ή ο Μάλκολμ Ντιλέινι στο δεύτερο και παράλληλα έξτρα λύσεις στη ρακέτα (Ντέιβις) για να κερδίσεις πρέπει να κάνει πολλά περισσότερα!

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, διόρθωσε την αισχρή του εικόνα στο ριμπάουντ στο δεύτερο μισό, όμως η άμυνά του ήταν αδύναμη για να ανακόψει την επιθετική ισχύ των Καταλανών!

Καλάθης (13π., 13 ασ., 5 ριμπ.) και Φριντέτ (19π.) ήταν η κορυφαίοι του Παναθηναϊκού που γνώρισε την ήττα από σερί 4-0 και μόλις 2η στους 8 τελευταίους αγώνες του!

Είναι όμως η ένατη συνεχόμενη ήττα του στη Βαρκελώνη από το 2013!

Ο Νίκολα Μίροτιτς έβαλε το πρώτο μεγάλο πρόβλημα στον Παναθηναϊκό, αναδεικνύοντας την αμυντική του αδυναμία.

Πέτυχε 12 πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά, σε Τόμας και Μήτογλου, κι έγινε αλλαγή τη στιγμή που ο Ρικ Πιτίνο ετοίμαζε τον Τζέικομπ Γουάιλι, ως τρίτο παίκτη που θα τον μαρκάρει.

Ο Μπράντον Ντέιβις

Ο Μίροτιτς όμως ήταν η κορυφή του “παγόβουνου”. Ο Παναθηναϊκός, έβγαλε την πρώτη περίοδο με όλο κι όλο ένα αμυντικό ριμπάουντ (!!!) απέναντι στα 5 επιθετικά της Μπαρτσελόνα που έμοιαζε κυρίαρχη στη ρακέτα του.

Και το επιβεβαίωσε και με την είσοδο του Μπράντον Ντέιβις, που πέτυχε 10 πόντους στη β’ περίοδο.

Δείτε μια φάση από αυτές που ήταν… ρουτίνα, κι όχι εξαίρεση στη ρακέτα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο:

Στο ημίχρονο ο Μίροτιτς είχε 17 πόντους, 55 η Μπαρτσελόνα με 16/22 δίποντα και το καλό για τον Παναθηναϊκό είναι πώς δεν ήταν εξίσου εύστοχη στα πολλά σουτ που πήρε από την περίμετρο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άλλη πλευρά του γηπέδου, ο Καλάθης (13π.) και ο Φριντέτ (8π.) τον βοήθησαν να είναι κοντά στο σκορ, αλλά με τόσα χαμένα ριμπάουντ δεν θα μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο.

Ο Νικ Καλάθης

Κρίμα δηλαδή για τα καλά του ποσοστά με 68,4% στα δίποντα (13/19) και 40% στο τρίποντο (4/10) σε ματς με την Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Αμφότερες οι ομάδες θυμήθηκαν την άμυνα στην τρίτη περίοδο έπειτα από το… “όσα φάμε κι όσα βάλουμε”, του πρώτου 20άλεπτου.

Οι τρεις πρώτοι σκόρερ του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, Καλάθης, Μίροτιτς, Ντέιβις δεν σκόραραν στη Γ’ περίοδο, όπου ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε 9 πόντους για τον Παναθηναϊκό και οδήγησε το come back που έφτασε στο 60-58 στα 26:19 του αγώνα!

allstarbasket.grΣημαντική ήταν κι η προσφορά του Τόμας που μολονότι άστοχος (0/5 τρίποντα) επιτέθηκε και πήρε το 3ο φάουλ του Μίροτιτς με 2:23 για το δεκάλεπτο.

Αντίστοιχα, όμως, κι η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τον Ντιλέινι και τον Τόμιτς και μολονότι έχασε στο επιμέρους σκορ του δεκάλεπτου διατήρησε το προβάδισμα με 71-65.

Με πέντε πόντους του Οριόλα, οι Καταλανοί έφυγαν με δέκα πόντους (79-69) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά είχε ξυπνήσει ήδη ο ήρωας του ελληνικού ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό!

Με 7 σερί πόντους, ο Ταϊρίς Ράις κράτησε όρθιο τον Παναθηναϊκό και μόλις ευστόχησε από τα 6.75μ. και ο Τόμας, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 4, 81-77.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι όμως ήταν “καυτός” στο δεύτερο μισό, πέτυχε μεγάλα καλάθια και 5 τρίποντα, εκ των οποίων τα τρία στην τελευταία περίοδο και η Μπαρτσελόνα έφτασε με ασφάλεια στο φινάλε του ματς, δίχως να νιώθει πια την “ανάσα” του Παναθηναϊκού

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86