Παναθηναϊκός

Οι 33 πόντοι του Κιθ Λάνγκφορντ δεν έφταναν στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ το βράδυ της Παρασκευής (23/11) στη Βιτόρια, όπου ηττήθηκε με 86-77 από την Μπασκόνια.

Η κακή άμυνα του Παναθηναϊκού ειδικά στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, η κακή μέρα του Νικ Καλάθη συν τη δράση των ψηλών της Μπασκόνια στο επιθετικό ριμπάουντ (10-3) στοίχισαν στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Οι Βάσκοι που είχαν μόλις δύο νίκες στα οκτώ πρώτα ματς, σούταραν τέλεια μέχρι την τρίτη περίοδο κι από τα 6.75μ. (9/13 έως το 30′), έχτισαν διαφορά 18 πόντων και μετά ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε.

Η Μπασκόνια έβαλε από νωρίς βάσεις για να χτίσει μια πρώτη διαφορά με αιχμή τον Τόρνικε Σενγκέλια. Μέχρι λίγο πριν τη συμπλήρωση της α’ περιόδου είχε πετύχει τους μισούς πόντους της ομάδας του κι απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν είχε σκορ από τους ψηλούς του, αλλά ταυτόχρονα δεν είχε και μακρινό σουτ δεν ήταν έκπληξη το +8 (20-12) με το οποίο προηγήθηκε η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Ο Νίκος Παππάς έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό στη β’ περίοδο, όπως κι ο Ίαν Βουγιούκας με 3/3 δίποντα με τα οποία μάλιστα ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο, 31-30 με 4:17 για το ημίχρονο. Η Μπασκόνια απάντησε με 9-0 για το 40-30 με το τρίποντο του Τζάνινγκ κι ενώ ο Σενγκέλια συνέχιζε τη δράση του και τη διεύρυνε μάλιστα με τη δημιουργία του.

Ο Γεωργιανός τελείωσε το πρώτο μέρος με 14 πόντους-5 ασίστ (!) αποτελώντας άλυτο πρόβλημα για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε με 12 πόντους πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, 44-32, έχοντας 12/26 σουτ και μόλις 5 ασίστ, με τον Νικ Καλάθη να έχει μόλις μια (και 2π.) σε 12:50 συμμετοχής στο Α’ 20λεπτο!

Το κακό για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πως μπήκαν στην εξίσωση του αγώνα οι περιφερειακοί της Μπασκόνια αποκτώντας μάλιστα πρωταγωνιστικό ρόλο! Οι Βάσκοι πέτυχαν 29 πόντους στην τρίτη περίοδο με 5/5 τρίποντα κι ο Ντάρεν Χίλιαρντ (8π. σε αυτό το δεκάλεπτο) ο Τζέισον Γκρέιντζερ (6π.) και ο Λούκα Βιλντόζα (5π.) έκαναν μεγάλη ζημιά από την περίμετρο.

Ο Λάνγκφορντ πέτυχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του κι ο Παναθηναϊκός παρέμενε δίχως δημιουργία στην επίθεση.

Δίχως την απαιτούμενη συγκέντρωση, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε στα 90 τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου σερί 8-0 κι από το 65-55 που έχανε, μπήκε στην τελευταία περίοδο με τη μεγαλύτερη διαφορά εις βάρος του, 18 πόντους, 73-55!

Πάνω που έμοιαζαν όλα χαμένα για τον Παναθηναϊκό, ο “καυτός” Λάνγκφορντ τον έβαλε ξανά στο παιχνίδι με περίπου 3 λεπτά για τη λήξη.

Σκοράροντας 12 συνεχόμενους πόντους από το 06:02 έως το 02:52 ο Παναθηναϊκός μείωσε 81-75 με τον Αμερικανό να φτάνει τους 33!

Ο Ματ Τζάνινγκ απάντησε με ένα καθοριστικό τρίποντο με δύο λεπτά για το τέλος, δίνοντας βαθιά ανάσα στην Μπασκόνια (84-75) που μέχρι εκείνο το σημείο έχανε με 8-20 στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Πλέον ο Παναθηναϊκός δεν προλάβαινε, ο Παππάς μείωσε με δύο βολές 84-77 στα 38 δεύτερα κι ο Βιλντόζα ξαναπήγε τη διαφορά στους 9, 86-77 με 18 δευτερόλεπτα για το τελικό πια σκορ..

Τα δεκάλεπτα:  20-12, 44-32, 73-55, 86-77

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (2), Γκονζάλεζ, Φοίτμαν 7, Χουέρτας 4, Τζάνινγκ 12 (3/5), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 11 (3/4 τριπ.) Πουαριέ 10, Σενγκέλια 16 (1 τριπ., 7 ριμπ., 7 ασίστ, 3κλ), Γκαρίνο, Σιλντς 4, Χίλιαρντ 12 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 3 (1), Λάνγκφορντ 33 (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 11/14 βολές, 3 ριμπ.), Λάσμε 6 (1), Παπαπέτρου, Παππάς 16 (2/6 τριπ.), Γκιστ 2, Βουγιούκας 8 (3/5 διπ., 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 5 (1/5 διπ., 1/3 τριπ., 2 ασ, 1κλ, 4λ.) , Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Λάνγκφορντ : Θα γίνω μέρος της λύσης στα εκτός έδρας του Παναθηναϊκού!

Πασκουάλ : “Η Μπασκόνια κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο”