Πολύ άστοχο το Λαύριο, ηττήθηκε την Τετάρτη (26/09) από την Ντνίπρο στην Ουκρανία με 76-58 στον επαναληπτικό αγώνα του FIBA Europe Cup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πολύ άστοχη (20/65 σουτ) και ειδικά από μακριά σούταρε πολύ άσχημα αφού έβγαλε το ματς με 5/25 τρίποντα!!!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά από το Λαύριο και θέλησαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ και δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει τον ρυθμό που έθεσε η Ντνίπρο. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ουκρανούς να προηγούνται με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε καλύτερα από ότι στην αρχή του αγώνα και κατάφερε να πλησιάσει τη Ντνίπρο. Ωστόσο, η ουκρανική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη διαφορά που έχτισε από τη πρώτη περίοδο και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 34-28. Το Λαύριο θα έψαχνε στην επανάληψη να μείνει κοντά στη Ντνίπρο για να περάσει στην επόμενη φάση.

Στο δεύτερο μισό η Ντνίπρο δεν έριξε ταχύτητα και ανέβασε κι άλλο τη διαφορά υπέρ της. Το Λαύριο δεν μπορούσε να ακολουθήσει επιθετικά το παιχνίδι και είχε πρόβλημα, καθώς έγιναν πολλά λάθη από την ελληνική ομάδα, τα οποία η Ντνίπρο δεν τα άφησε ανεκμετάλλευτα. Έτσι οι Ουκρανοί μπήκαν με μια διαφορά ασφαλείας στη τελευταία περίοδο, της τάξεως των 10 πόντων (54-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ντνίπρο έδειξε την ανωτερότητά της και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα από τη Λαυριατική και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +21 (66-45). Τελικά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ηττήθηκε 76-58 και ολοκλήρωσε το σύντομο ταξίδι του στο FIBA Europe Cup.

Καλύτερος παίκτης της ελληνικής ομάδας ήταν ο Μέλσον (18 πόντους), ενώ προσπάθησε να τον βοηθήσει και ο Μιλόσεβιτς (10 πόντους). Για τους Ουκρανούς σε μεγάλο βράδυ ήταν ο Μισούλα (21 πόντους) και ο Τιμοφεγιένκο (15 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-28, 54-44, 76-58

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ζουράβλοφ): Κουσνίροφ 11, Σνούντελ 6, Τιμοφεγιένκο 15 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βιλχοβέτσκι 2, Ζακουρντάγιεφ 8 (2), Κοζεμιάκιν, Μισούλα 21 (4), Νατιάζκο.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2/11 σουτ, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 32 λεπτά), Κακλαμανάκης 3 (7 ριμπάουντ), Μέλσον 18 (4), Μιλόσεβιτς 10, Νίξον 7 (1), Κουζέλογλου 4, Λαμπ 3 (1/6 σουτ), Λούντζης 5, Μαστρογιαννόπουλος, Οντιάσε 2, Περράκης.