Ο Ολυμπιακός αποφάσισε να μην βγει στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έπειτα από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στο 40-25 για τον Παναθηναϊκός, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν βγήκε στο παρκέ για την προθέρμανση του δευτέρου ημιχρόνου.

Οι πληροφορίες φέρουν ανθρώπους της ομάδας να συνομίλησαν με τους διοικητικούς ηγέτες του Ολυμπιακού, και αποφάσισαν να μην συνεχίσει ο Ολυμπιακός στον αγώνα διαμαρτυρόμενος για τη διαιτησία.

Από ανθρώπους του Ολυμπιακού, μάλιστα, ειπώθηκε πως η απόφαση ελήφθη πολύ νωρίς στο πρώτο ημίχρονο.

Τα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 5-12, ενώ ρόλο στην απόφαση του Ολυμπιακού φέρεται να έπαιξαν τα τρία πρώτα φάουλ που χρεώθηκαν παίκτες του Ολυμπιακού στα πρώτα 29 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Η αποστολή του Ολυμπιακού, μάλιστα έφυγε νωρίς από το ΟΑΚΑ, όπως ενημέρωσε μέσω Social Media η ΚΑΕ.

Η απάντηση από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ:

Σύμφωνα με τον κανονισμό, αποχώρηση από αγώνα επιφέρει στην υπαίτια ομάδα μηδενισμό από τον συγκεκριμένο αγώνα και αφαίρεση δύο βαθμών από το πρωτάθλημα στο οποίο συμμετέχει.