Τη 17η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην κανονική περίοδο της Betshop Basket League πέτυχε την Κυριακή (03/03) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με 87-75 επί του Ρεθύμνου στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”, στην πόλη της Κρήτης.

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός έκανε όλη τη δύσκολη δουλειά στο πρώτο μισό του αγώνα και με την κυριαρχία του στο ριμπάουντ αλλά και με πολύ σκορ από τη ρακέτα, τη συντήρησε παρά την καλή προσπάθεια των γηπεδούχων.

Το κλειστό σκορ στα πρώτα επτά λεπτά και το μοναδικό προβάδισμα του Ρεθύμνου με 15-14 με 3:42 για το δεκάλεπτο, ώθησαν τον προπονητή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Ρικ Πιτίνο, να κάνει δραστικές αλλαγές.

Πέρασε τον Λεκαβίτσιους αντί του Καλάθη, κόντυνε το σχήμα και με σέντερ τον Γκιστ ο Παναθηναϊκός έκανε 10-0 σερί για να κλείσει την πρώτη περίοδο με 24-15. Το σερί συνεχίστηκε στο β’ κι έφτασε στο 19-0, όταν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 33-15.

Το Ρέθυμνο έλυσε την “ανομβρία” έπειτα από έξι λεπτά δίχως καλάθι και με ηγέτη τον Μπαρτ (15π. στο πρώτο ημίχρονο) κράτησε πιο χαμηλά τη διαφορά κι έκλεισε στο ημίχρονο στο -14, 36-50.

Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν τα αμυντικά ριμπάουντ που πήραν οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου σε αυτό το διάστημα, αν και στο σύνολο του ματς, το Ρέθυμνο “υπέφερε” σε αυτόν τον τομέα.

Στην τρίτη περίοδο οι Κρητικοί “ζόρισαν” τον Παναθηναϊκό, δεν του  επέτρεψαν ελεύθερα σουτ (0/5 τρίποντα οι “πράσινοι”) κι όσο ο Κιλπάτρικ (είχε 4/4 από τα 6.75μ.) ήταν στον πάγκο, κανένας άλλος συμπαίκτης του δεν σκόραρε από μακριά.

Το Ρέθυμνο χτύπησε με ταχύτητα, επεδίωξε γρήγορα καλάθια και με πλουραλισμό το πέτυχε. Μείωσε δε σε μονοψήφια διαφορά με τη λήξη της τρίτης περιόδου (57-66) την οποία κέρδισε μάλιστα με επιμέρους σκορ 21-16!

Εξαιρετική όμως ήταν και η προσωπική άμυνα του Άαρον Τζόουνς, ο οποίος μοίρασε επτά μπλοκ μέχρι την τρίτη περίοδο συμβάλλοντας και στην καλή άμυνα μέσα στο ζωγραφιστό του Ρεθύμνου!

Ο δε Χίκι πέτυχε τα πιο όμορφα καλάθια του αγώνα, με επιδέξια lay ups απέναντι και σε ψηλούς αντιπάλους!

Η ενέργεια του Γκιστ (έκανε double double με πόντους-ριμπάουντ) έδιωξε τα… σύννεφα από τον Παναθηναϊκό και με το 5ο τρίποντο του Σον Κιλπάτρικ σε ισάριθμες προσπάθειες η ομάδα του Ρικ Πιτίνο απέκτησε πάλι διαφορά ασφαλείας. Το τελικό 87-75 μάλλον ικανοποιεί αμφότερους, αν και το Ρέθυμνο, 13ο στη βαθμολογία με 3-14 ρεκόρ, πρέπει να βρει στο φινάλε της κανονικής περιόδου τα ματς που θα το κρατήσουν στην κατηγορία!

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87